Korona virus ili virus korona?

Ostavite komentar


  1. Adenovirus, retrovirus, pa i koronavirus. Genitivni oblik je vezan za virus-izazivač neke bolesti – kuge, gripa i sl. Dakle: koronavirus ili virus kovida 19.

      1. Zašto se svi skupa iživljavate na tom svom jeziku… Kad neko ko se kod vas predstavlja kao intelekutalac kaže, na primer, da su Vatikan i papa poglavari svih „katolika“ (želi se reći zapadnih hrišćana) a za, citiram, „Jacques-a Prevert-a je čuo na jednom projektu svoje nevdladine organizacije“, onda… ne treba očekivati da neko razume funkcionisanje jezika. Simpatična osobo, vaš jezik je jezik kao i svi drugi slovenski i indoevropski jezici. To što je nedosledno je vaša, kao se kaže, jezička norma, da ne kažem zbirka propisa za upotrebu jezika. Oštra je razlika između jezika i njegove upotrebe i onoga što se, obično uglavnom uzalud, pokušava propisati kao norma.

        1. ‘Koronavirus’ nije isto sto i ‘korona virus’. Prvo je u redu, drugo nije. Dakle ‘koronavirus’ ili ‘virus korona’, ali nikako ‘korona virus’.

    1. Virus kovida 19… A, joj… Dakle, virus ko(rona)vi(rusa)d(decembar)(20)19. Aferim, drugar. Kovid 19 naziv je izazivača a ne bolesti. Jedino se kod vas besmislene rasprave o „jezičkim“ sitnicama smatraju odrazom obrazovanja.

      1. Buduci da su sve ovo besmislene rasprave o jezickim sitnicama, ne znam zasto Vi tako zapeniste? Doduse, imam neke sumnje zasto, ali bolje da ih ne iznosim jer bi to verovatno pokrenulo jos besmisleniju raspravu.

      2. I usvojeni naziv ove bolesti je nas „doprinos“ anglofonizaciji sh/hs. jezika. Naziv ove bolesti je preuzet direktno iz engleskog jezika (i po njegovim normama) bas kao i nazivi, npr. NBA, NHL itd. ekipa. (Sakramento Kigsi umesto Kingsi iz Sakramenta; Denver Nagetsi umesto…)

        Ocuvanje naseg jezika nije samo u cuvanju cirilice.

      3. Kamo srece da su to „besmislene rasprave o „jezičkim“ sitnicama“. Jezik je srz svakog nacionalizma. Pocne cistunstvom a zavrsi se ovim gadostima u rijalitijima. Te „jezicke sitnice“ su pocele krajem osamdesetih iskopavanjem starih masovnih grobnica po Bosni i Hrvatskoj a zavrsile devedesetih punjenjem novih. Zavrsile? Ili se cekaju „povoljnije istorijske okolnosti“ dok se u medjuvremenu ostri srpski vokabular a od njega bezi svako ko moze? Cim nekom jurne krv u glavu i prebaci tastaturu na rafalnu paljbu u slavu „srpske cirilice“, „srpske gramatike“, „valjane srpske reci“… sigurno ga ne boli genitiv. Za cas bi ovaj pravopis slozio u padeze sve nas nepismene. Sto rece Matija Beckovic – srpski narod je uvek imao visok procenat otpada. To smo mi kojima je koronavirus – gle cuda – koronavirus. Znaju oni to odlicno. Zato i ne zele „da iznose svoju sumnju jer bi to verovatno pokrenulo jos besmisleniju raspravu“. Meni su inace omiljene tri stare srpske reci iz „Razmisljanja jednog obicnog srpskog vola“ Radoja Domanovica – „zaparlozeno“, „srpsko“ i „govedo“.

  2. Virus korona (nominativ) ili virus kovida (ime bolesti u genitivu, kao virus gripa). Korona virus je anglicizam, kao Sava centar, umesto (ispravnog) Centar Sava.

Ostavite komentar


Pisma čitalaca

Naslovna strana

Naslovna strana za 29. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Biljana Lukić, novinarka

Danas su profesionalne dnevne novine kojima može da se veruje.