Bez žutih prsluka 1

Do koje mere je jedno društvo spremno da trpi povećanje državnih nameta pitanje je koje se uvek otvara kada neko negde masovno ustane u odbranu svojih novčanika.

Ovih dana to su Francuzi koji su u stotinama hiljada (procena francuske policije je 280.000) blokirale puteve širom Francuske protestujući protiv rasta cena goriva za preko 20 odsto od početka godine. Svi oni su parkirali svoje automobile na putevima i izašli napolje u žutim prslucima (i kod nas obaveznim kada se izlazi iz automobila na putu) po čemu je protest i dobio naziv. NJima je muka što je dizel (gorivo koje se kao i kod nas najviše troši) dostiglo čak 1,49 evra po litru. Čovek bi rekao što se oni bune kada imaju prosečnu platu preko 2.200 evra, a dizel im ni 20 dinara skuplji nego u Srbiji gde se živi od prosečne plate od 420 evra. Opet za vikend su protestovali i Bugari zbog istog razloga. Kod njih je gorivo (dizel) skočilo na 1,2 evra po litru. Čovek bi se zapitao šta se sad oni bune kad im je litar goriva 26 dinara jeftiniji nego u Srbiji, a i plata im je nešto malo veća (457 evra) nego u Srbiji. Iako ispada da mi ovde u stvari imamo najlošiji odnos cene goriva i plate, odnosno možemo za platu da kupimo najmanje goriva, protesta nema, bar ne tako masovnog kao u drugim zemljama. To je možda do ljudi, a možda i do državnih zvaničnika. Kada su građani u junu blokirali ulice protestujući zbog cena goriva, policija ih je legitimisala, privodila, kažnjavala, dok su državni funkcioneri to ocenjivali pokušajem, verovali ili ne, „auto Majdana“. Ova genijalnost je inače izašla iz usta ministra odbrane Aleksandra Vulina. Predsednik države je proteste ocenio politički organizovanim i čak govorio kako se ne plaši nasilja!

Doduše i u Francuskoj su neki ministri, pa i Makron izjavili da su se mnogi opozicioni političari zakačili na proteste. Međutim, niko nije označio proteste kao udar na državu, mada su desetine ljudi povređene, a jedna je žena i stradala tokom protesta.

Građani Srbije su izgleda sedirani što milom, tj. propagandom, što silom, pretnjama odmazdom države ukoliko se usude da protestuju. Uostalom, kad je prošlo smanjenje penzija i plata, povećanje poreza i traćenje miliona evra na novogodišnje kićenje grada u septembru, ni gorivo od 170 dana neće biti problem.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari