Beograd među najbučnijim gradovima u Evropi 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre tačno 80 godina listovi Vreme i Pravda pisali su na svojim naslovnim stranama o zasedanju nemačko-francuske komisije za primirje u Drugom svetskom ratu koja je trebalo da se sastane u Visbadenu.

Prema pisanju lista Vreme odredbe primirja koje je objavila Francuska imale su dva cilja – da olakšaju okupaciju teritorije Nemcima, ali i život francuskom življu.

Beograd među najbučnijim gradovima u Evropi 2
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

U rubrici „Beogradski život“, između ostalog, objavljen je tekst o Beogradu „kao jednom od najbučnijih gradova Evrope, iako još uvek nije milionski“.

Saobraćaj u prestonici je dosta veliki i raznovrstan: tramvaji, autobusi, automobili, motorcikli, fijakeri, velosipedi, čeze, kola. Sva te prevozna sredstva zajedno pričinjavaju užasnu buku, koja je usred dana gotovo nesnosna.

Električni tramvaj, udaljen od nas 15 metara, kad ide srednjom brzinom, proizvodi buku od 74 decibela. To je za četiri poena iznad granice škodljivosti. Kada je tramvaj u punom pokretu, škodljivost je mnogo veća, navodi se u tekstu.

Jedne seljačke taljige, koje idu po kaldrmi, proizvode buku kao četiri autobusa ili 20 putničkih automobila na asfaltiranom putu.

Sirena putničkog automobila stvara prodornu uznemirujuću pisku i veoma je štetna. Zato je i zabranjena upotreba sirena, zaključuje se.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Beograd među najbučnijim gradovima u Evropi 3
Foto: Screenshot Digitalna.nb.rs

Na stranicama Pravde našla se vest o najsavršenijoj vagi na svetu. Naime, reč je o „najtačnijoj vagi na svetu“ kojom se služe prilikom svojih opita članovi društva hemičara u Londonu.

Ta vaga je nedavno napravljena sa ogromnim troškovima. Ona je toliko savršeno precizirana za merenje da može tačno da izmeri i jedan milioniti deo grama. Najveća težina koja se ovom vagom može izmeriti iznosi svega 20 grama.

Između ostalog, list Pravda pisao je i o saradnji Zagrebačkog i Ljubljanskog pozorišta na početku iduće sezone.

Naime, Zagrebačka drama gostovaće u Ljubljani sa komedijom „Dundo Maroje“ od Držića, a Ljubljanska drama u Zagrebu sa Linhartovom komedijom „Župa nova Micika“, rokoko komedijom starom 150 godina i stogodišnjom bidermajerskom stvarčicom „Varh“ (Čuvar) od Smoleja.

Ljubljansko pozorište staviće na repertoar u novoj sezoni više dela hrvatskih dramskih autora.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari