Lideri zemalja članica Azijsko-pacifičke saradnje (APEK) obavezali su se da u borbi protiv globalne finansijske krize tokom naredne godine neće primenjivati trgovinske barijere. U saopštenju nakon samita APEK-a u peruanskoj prestonici Limi navodi se da bi protekcionizam samo pogoršao trenutnu situaciju.

„Postoji rizik da bi usporeni svetski ekonomski rast mogao voditi protekcionističkim merama koje bi samo pogoršale trenutnu ekonomsku situaciju“, navodi se u saopštenju APEK-a. Na samitu u Peruu izražena je podrška deklaraciji usvojenoj na samitu G-20 u Vašingtonu i najavili da će se uzdržavati od podizanja trgovinskih barijera u oblasti investicija i trgovine roba i usluga kao i od uvođenja novih izvoznih restrikcija.

Američki predsednik DžordžBuš apelovao je na zemlje APEK-a, koje čine polovinu ekonomskih aktivnosti sveta, da se oslone na slobodno tržište u rešenju krize. Ovo je ujedno bilo poslednje Bušovo putovanje u inostranstvo u svojstvu američkog predsednika. „Od velike je važnosti da se vlade odupru iskušenju uvođenjem propisa koji bi gušili inovaciju i rast. Jedna od najvećih lekcija Velike depresije jeste da je globalni protekcionizam put ka globalnom ekonomskom uništenju“, dodao je on. Obraćajući se liderima samita on je najavio da će dva poslednja meseca na dužnosti američkog predsednika posvetiti postizanju sporazuma za okončanje Doha runde pregovora o liberalizaciji svetske trgovine u okviru Svetske trgovinske organizacije.

Učesnici samita u Limi, međutim, ne očekuju neka velika pomeranja što se tiče ekonomskih planova dok novoizabrani američki predsednik Barak Obama ne preuzme dužnost u januaru naredne godine. „Naredna američka administracija mora čvrsto da preuzme vođstvo, ne samo za Amerikance veći za celi svet“, rekao je meksički predsednik Felipe Kalderon.

U međuvremneu na marginama samita APEK lideri Japana i Rusije najavili su konkretne korake ka rešenju spora oko teritorije, rekavši da žele normalizaciju odnosa nakon decenija neslaganja. Rusija i Japan nikad nisu potpisale mirovni sporazum za formalno okončanje Drugog Svetskog rata zbog zahteva Tokija da joj se vrate četiri ostrva, koje su sovjetski vojnici zauzeli 1945. kod obala japanskog ostrva Hokaido.

 

Poslednji susret Buša i Medvedeva

Lima – Američki predsednik Džordž Buš rekao je tokom razgovora s ruskim kolegom Dmitrijem Medvedevim da je naporno radio na stvaranju „srdačnog odnosa“ dveju zemalja uprkos mnogim nesuglasicama. „Ovo je interesantan trenutak jer sam imao mnogo susreta sa Dmitrijem kao i sa Vladimirom Putinom pre njega. Ovo je moj poslednji sastanak s liderom Rusije u svojstvu predsednika“, rekao je Buš nakon susreta sa ruskim liderom na marginama samita zemalja članica Azijsko-pacifičke saradnje (APEK) u Limi. On je dodao da je bilo dosta i sporazuma i nesporazuma i da se on uvek trudio da odnos dva lidera bude srdačan, pa i kada su postojale nesuglasice. Buš i Medvedev razmotrili su niz pitanja, od konflikta u Gruziji i raketne odbrane do nuklearnog programa Irana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari