Bor: Građani negativno ocenili pristupačnost infrastrukture osobama sa invaliditetom 1Foto: Pixabay/SGENET

Strukovno udruženje za saobraćajno i urbanističko planiranje Sigurne staze iz Bora je za potrebe projekta „Izrada mobilne i web aplikacije za osobe sa invaliditetom na teritoriji grada Bora“ uradilo obimno istraživanje o pristupačnosti saobraćajne i urbanističke infrastrukture sa ocenom stanja bezbenosti.

Na osnovu skale ocena od pet stepeni, ispitanici su iznosili svoje mišljenje o tome koliko je saobraćajna i urbanistička infrastruktura u Boru pristupačna za osobe sa invaliditetom.

Pripremljena je lista objekata u Boru za koje su ispitanici navodili stavove o nivou pristupačnosti.

Kao i u slučaju saobraćajne i urbanističke infrastrukture, rezultati su pokazali izrazito nezadovoljstvo pristupačnošću ovim objektima.

„Na pomenutim lokacijama je neophodan drugačiji pristup saobraćajnom obilkovanju prostora, uz primenu intuitivno logičnih i jednostavnih rešenja za sve učesnike u saobraćaju, a posebno za osobe sa invaliditetom, imajući u vidu sve probleme sa kojima se suočavaju“, rekao je Igor Velić iz Udruženja Sigurne staze.

Prema njegovim rečima, rezultati istraživanja su vezani za jedan od ciljeva održivog razvoja UN koji nosi naziv „Održivi gradovi i zajednice“.

„Mi ovim želimo da stvorimo uslove da grad Bor bude održiv, pristupačan, sa dobrim sistemom javnog prevoza, biciklističkom i pešačkom infrastrukturom i sa velikom angažovanošću građana“, naveo je Velić.

Rezultati istraživanja pokazali su da najveći procenat ispitanika koji su naveli da imaju neki od oblika invaliditeta smatra da kombinacija svih ponuđenih odgovora i jeste najveći problem u gradu (71 odsto).

S tim u vezi, među ovim problemima su: nedostatak trotoara, podignuti ivičnjaci, nedostatak mesta za parkiranje, loša organizacija javnog prevoza, nepropisno parkiranje, kultura učesnika u saobraćaju i nezainteresovanost gradskih vlasti.

Ispitanici koji su naveli da imaju neki od oblika invaliditeta, u velikoj meri smatraju da problemi osoba sa invaliditetom nisu vidljivi donosiocima odluka (81 odsto).

S tim u vezi i nije iznenađujuća činjenica da najveći procenat ispitanika smatra da je potrebno osobe sa invaliditetom uključiti u proces donošenja odluka (91 odsto), navodi se, između ostalog, u saopštenju Sigurnih staza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari