Da li je "crna lista" FATF razlog za zabrinutost Srbije? 1Foto: FATF

Međuvladina organizacija koja se bori protiv finansiranja terorizma i pranja novca FATF svrstala Srbiju među 11 zemalja sa visokim rizikom.

Ova organizacija se bori protiv pranja novca i finansiranja terorističkih organizacija, a među visokorizičnim zemljama su osim Srbije i Severna Koreja, Etiopija, Sirija, Irak, Iran, Šri Lanka, Trinidad i Tobago, Tunis, Jemen i Vanuatu.

Šta kažu sagvornici iz sektora bezbednosti o tome?

Zoran Dragišić, Fakultet za bezbednost

– Ne znam kakvi su kriterijumi korišćeni, jer možete da uzmete 10 različitih kriterijuma i da na osnovu njih dokažete da su Švedska i Finska najlošije zemlje za život. Jedna organizacija je proglasila svojevremeno Beograd za nejnebezbedniji grad u Evropi, dok u isto vreme pršte bombe u Parizu. Nema sumnje da Srbija ne spada u zemlje u kojima postoji visok rizik u ovim sferama. Da biste tako nešto tvrdili moraju da postoje dokazi, a u Srbiji nije bilo slučajeva hapšenja onih koji se bave pranjem novca ili finansiranjem terorizma, nema sudskih postupaka. Tako da ovakva analiza sigurno nije relevantna.

Bojan Elek, Beogradski centar za bezbednosnu politiku

– FATF prati i promoviše standarde u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, tako da je svakako zabrinjavajuće što se Srbija našla na toj listi u društvu Irana i Sirije, Iraka, Irana. I prošle godine je Srbija u izveštaju US o međunarodnoj kontroli narkotika navedena kao zemlja visoko rizična za pranje novca od trgovine narkoticima i finansijski kriminal. Očigledno situacija ne samo da je loša nego se i ne popravlja. Neki od problema koji se pominju jesu izbegavanje plaćanja poreza, nemogućnost kontrole tokova novca, pranje novca od trgovine narkoticima i trgovine ljudima, poslovanje of-šor firmi. Ovo je direktno vezano i za dva glavna poglavlja, 23 u oblasti borbe protiv korupcije i 24, oblasti borbe protiv organizovanog kriminala i terorizma.

Aleksandar Radić, vojni analitičar

– Te liste ne treba uzimati previše ozbiljno, mnogo je različitih analiza koje porede zemlje po ekonomiji, bezbednosti, vojnoj moći, ali parametri su problematični i to može da stvori lošu sliku. U ovom trenutku nije da možemo da budemo opušteni u Srbiji i da mislimo da smo srećniji i bezbedniji od drugih. Daleko od toga, ali ipak nije situacija dramatična da bi došli na takvu listu zemalja gde ipak mislim da treba da budu one zemlje sa kojima počinju vesti iz spoljne politike, one zemlje koje, nažalost, svakodnevno snalaze neke tragedije.

Filip Ejdus, Fakultet političkih nauka

– Srbija je jedina evropska država koja se nalazi na toj listi i to je dodatni razlog da budemo veoma zabrinuti. Demokratske ustanove u Srbiji su sve slabije, upravljanje sektorom bezbednosti je podređeno stranačkim interesima, a bezbednosna politika služi kao populistički instrument za unutrašnju upotrebu. Ovo je samo jedan mali pokazatelj da sve to ima svoju cenu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari