Dolijao bivši robijaš koji je krao i preprodavao živinu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U današnjem prelistavanju listova Pravda i Vreme možete da pročitate zbog čega su novčano i zatvorski kažnjeni pekari u Splitu, kako je uhvaćen bivši robijaš koji je krao kokoške po domaćinstvima u Srbiji i kako su vatrogasci iz Holandije sprečili šverc duvana.

Dolijao bivši robijaš koji je krao i preprodavao živinu 2Vreme u svom broju za 13. februar prenosi vest iz Splita. Gradsko poglavarstvo u Splitu kaznilo je četrdeset splitskih pekara zbog kršenja uredbe o suzbijanju skupoće. Svaki od pekara dobio je da plati kaznu 500 do 10.000 dinara sa osam do 30 dana zatvora, u zavisnosti od toga kako su poslovali.

U obrazloženju optužbi se navodi da su kazne izrečene zato što optuženi pekari niu izrađivali prosan hleb i nisu održavali higijenu u ugostiteljskim objektima. Na ovu presudu nisu dozvoljene žalbe.

Vreme prenosi i vest o hapšenju bivšeg robijaša koji je ukrao preko 500 kokošaka. Privedeni Lazar Ćosić star 55 godina krao je samo i isključivo kokoš iz domaćinstava u Srbiji. Ćosić je uspeo za kratko vreme da opljačka 50 kokošarnika na periferiji a odneo je oko 500 kokošaka.

Kokoške bi odmah udavio, oprao i očupao da bi ih prodavao na beogradskim buvljacima kao zaklanu živinu. Taj posao mu je, kako navode iz policije, „mnogo dobro išao“.

Vreme je u svom broju napravilo osvrt na život i rad Laze Kostića i obeležilo 100 godina od njegovog rođenja. Novinar Vremena Svetislav Stefanović pričao je o njegovom ličnom poznanstvu sa Lazom Kostićem opisujući njegovu ličnost, dela i život čiji je i sam jednim delom bio učesnik.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Dolijao bivši robijaš koji je krao i preprodavao živinu 3Pravda u svom broju za 13. februar piše o veštačkom đubrivu. Navodi se da naše poljoprivredne kulture traže dobro đubrivo zbog čega je možda u našoj zemlji veštačko đubrivo skuplje nego u Evropi.

Naši seljaci, naime, nemaju prihode kao seljaci u Evropi, a skupoća veštačkog đubriva na našim prostorima samo otežava dalji rad seljanima te se oni ipak odlučuju za jeftinije varijante đubriva ili poskupljivanje proizvoda.

Zanimljive vesti iz sveta stižu iz Brisela. Kako se navodi u Pravdi, Brisel je postao grad bicikala, u kome se trenutno voze automobili i autobusi samo u vojne svrhe.

Ovaj vid transporta je podržan u velikoj meri, kako zbog toga što je mnogo jeftiniji, tako i zbog lakšeg snalaženja u gradu za vreme velike gužve i žurbe.

Sport je ono što svakako znači organizmu, ali i spaja ljude te se na poljanama u Briselu mogu primetiti momci koji samo ostave svoje bicikle na travi i kreću na partiju fudbala sa vojnicima.

Ženama takođe leži ovaj vid transporta, haljina nije problem kada je reč o vožnji, a frizura se uvek može sačuvati šeširom, piše dopisnik Pravde.

U blizini nemačko-holandske granice desio se zanimljiv slučaj šverca cigareta. Dva vatrogasca iz nemačke varošice Res, pošli su rano ujutru svojim biciklima na vežbu velike požarne čete. Na pola puta primetili su četvoricu mladića na biciklima sa velikim rančevima, kako su i momci primetili vatrogasce sišli su sa bicikala i krenuli u beg.

Vatrogasci su prišli rančevima koje su ostavili na putu, otvorili ih i videli hiljade kilograma najfinijeg holandskog duvana. Jedan od vatrogasa uspeo je da uhvati mladiće koje je potom privela policija, a kao nagradu dobili su po pedeset kilograma tog duvana.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 79 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari