Samo nezaposlene žene oslobođene poreza u Turskoj 1Foto: Nataša Matović/Univerzitetska biblioteka

Odnosi između dve zemlje narušeni su najavom američke pomoći Engleskoj, piše list Vreme. Kako prenosi list Pravda, u Turskoj se zaposlene devojke i žene obavezuju na plaćanje poreza.

Odnosi između Latinske Amerike i Sjedinjenih Američkih Država su zatenuti, prenosi list Vreme. Naime, SAD su odlučile da pomognu Engleskoj i time prekršile odredbe panameričkog sporazuma kojim se održava neutralnost ovih zemalja.

Samo nezaposlene žene oslobođene poreza u Turskoj 2
Foto: Screenshot

Panamerički sporazum zabranjuje zaraćenim stranama da koriste američke baze, dok je zakonom o pomaganju Engleskoj, korišćenje baza dozvoljeno.

Iako su odnosi između Meksika i SAD-a sve bolji, meksički narod ne zaboravlja na američke namere, pa ovu zemlju sve više posmatra kao neprijatelja.

Većina građana Amerike sa druge strane podržava pomoć Engleskoj, ali se plaši da to i njihovu zemlju ne uvuče u rat.

Vojni krugovi u SAD zabrinuti su da će pomoć Engleskoj dovesti do slabljenja američke oružane spremnosti. Ipak, predsednik Ruzvelt naglašava da će se Engleskoj pomoći do one mere koja ne ugrožava funkconisanje SAD.

List Vreme piše da je poznati švedski prvak u brzom klizanju na ledu Ake Zejfart oborio svetski rekord u trci na 5.000 metara sa vremenom od 8:13,7 minuta. Prethodni rekord držao je Norvežanin Ivar Balangrud sa vremenom od 8:17,2 minuta.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U Turskoj je plaćanje kuluka (poreza) prošireno i na žene, prenosi list Pravda. Kako je naveo odbor Ministarstva javnih radova, plaćanje se odnosi na žene i devojke koje su uposlene. Nezaposlene žene neće morati da plaćaju ovaj porez.

Samo nezaposlene žene oslobođene poreza u Turskoj 3
Foto: Screenshot

Odluka je obrazložena tvrdnjom da turski zakoni ne poznaju razliku među polovima, pa nije pravedno da žene budu privilegovane neplaćanjem kuluka.

Seoska školska deca nisu dovoljno zdravstveno i socijalno zaštićena, piše list Pravda. Povremeno se iz školskog budžeta odvoje sredstva za kupovinu knjiga siromašnim đacima. Ipak, drugih vidova socijalnog staranja poput nabavke obuće, odela, lekova nije bilo.

Kako navodi list Pravda, briga o omladini u susednim zemljama predstavlja jednu od najglavnijih tačaka državnih i nacionalnih programa, što kod nas nije slučaj.

To je šteta, jer deca koja su odrastala u okolnostima u kojima im je falio neki element potreban za potpuno psiho-fizičko razvijanje, ne mogu se razviti u duhovno i fizički upotpunjene osobe.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari