Predstavnici sunitskih i šiitskih iračkih grupa saglasili su se, nakon četiri dana tajnih razgovora u Finskoj, o mapi puta za mir prema iskustvu Severne Irske, saopštila je grupa za pomirenje Inicijativa za upravljanje krizom (CMI).
Sastanak je na jednom mestu okupio 16 delegata iz različitih grupa, koji su imali prilike da čuju lekcije uspešnih mirovnih napora iz Južne Afrike i Severne Irske.

Predstavnici sunitskih i šiitskih iračkih grupa saglasili su se, nakon četiri dana tajnih razgovora u Finskoj, o mapi puta za mir prema iskustvu Severne Irske, saopštila je grupa za pomirenje Inicijativa za upravljanje krizom (CMI).
Sastanak je na jednom mestu okupio 16 delegata iz različitih grupa, koji su imali prilike da čuju lekcije uspešnih mirovnih napora iz Južne Afrike i Severne Irske. Predstavnike svih stranaka okupio je Džon Mekormak, profesor političkih nauka na Univerzitetu Masačusets u Bostonu.
Bivši finski premijer Marti Ahtisari organizovao je seminar, ali nije bio prisutan. „Učesnici su se angažovali u pravcu donošenja čvrstog okvira za donošenje trajne odluke“, kaže se u saopštenju CMI. Dodaje se da su se učesnici saglasili da se „konsultuju“ o listi na kojoj se nalazi 12 preporuka za početak razgovora o pomirenju, uključujući i rešenje političkih rasprava kroz nenasilje i demokratiju.
Političari iz Severne Irske, unionist Džefri Donaldson i lider partije Šin Fejn Martin Mekginis takođe su prisustvovali razgovorima. Preporuke uključuju razoružanje zavađenih frakcija i formiranje nezavisne komisije koja će nadgledati celi proces na “ adekvatan način“. Donaldson je istakao: „Sporazum između partija je postignut, i njihovi predstavnici sada se sa ovim predlozima vraćaju u Irak“.
Među grupama, čiji su predstavnici učestvovali u pregovorima jesu šiitski sveštenik Moktad al Sadr, lider najveće sunitsko arapske političke grupe Adnana al Dulaimi i Humama Hamudi, šiitski predsednik parlamentarnog komiteta za inostrane odnose.
Još nije poznato koliki će uticaj imati ovi razgovori na sve predstavnike niti da li su se oni iskreno angažovali u sprovođenju predloga. Ali, može se reći da se naziru znaci političkog pomirenja unutar Iraka, čak iako vlada izgleda nesposobna da donese bilo koju veliku odluku u cilju rešenja sektaških svađi. Vladini izvori su saopštili da pozdravljaju sve napore u cilju jedinstva svih strana.
Južnu Afriku su predstavljali članovi prve jedinstvene vlade Nelsona Mendele, koja je okončala aparthejd: aktivista afričkog Nacionalnog kongresa Mek Maharadž i reformator Nacionalne partije Relf Mejer.
Postignuti sporazum poziva sve strane da učestvuju u procesu pomirenja i da prihvate rezultate pregovora, kao i da istovremeno rade u cilju „okončanja međunarodnog i regionalnog mešanja“ u Irak.
Politički smer sporazuma uključuje udaljavanje od sektaških i etničkih svađa, obustava iseljavanja iračkih izbeglica i okončanje prisustva stranih trupa prema „realnom rasporedu“. Učesnici su se, takođe, saglasili da se bave razoružanjem milicije i obukom snaga bezbednosti kako bi postale „efikasne nacionalne snage“, kao i podsticanjem ekonomskog razvoja širom zemlje. Pripadnici oružanih grupa „koje nisu svrstane u terorističke“ trebalo bi da budu ohrabreni u cilju usvajanja „mirnih političkih sredstava“, kao i da im se omogući zaposlenje unutar državne administracije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari