Proteklog vikenda i zvanično je završen Međunarodni cenzus ptica vodenih staništa, takozvani popis ptica, a prema preliminarnim rezultatima na vodenim površinama u Srbiji pobrojano je preko 250.000 jedinki ptica, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije. Popisom ptica, sprovedenom 2. februara, na Svetski dan vlažnih područja, dobijeni su podaci o brojnosti i promenama populacije ptica koje žive na vodenim staništima.


– Na ovaj način dobijamo uvid u to koji lokaliteti ili područja su najznačajnija za opstanak ovih ptica tokom teških zimskih meseci, što je kasnije osnova za njihovu zaštitu. Pticama je za opstanak neophodan mir, dakle vodena staništa na kojima ima minimalnih ili nikakvih uznemiravanja, a takvih mesta je u Srbiji po našoj evidenciji trenutno veoma malo. Na tu činjenicu je veoma važno ukazati posebno na Svetski dan vlažnih područja, pa bi se situacija morala poboljšati narednih godina – kaže da Danas Marko Šćiban, nacionalni koordinator.

Prema njegovim rečima, prebrojavanju ptica priključio se, u odnosu na prošlu godinu, veći broj posmatrača volontera iz cele Srbije. Tako je preko 200 volontera posetilo preko 300 jezera, kanala, ribnjaka, akumulacija, kopova, ritova i rečica od Vlasinskog i Sjeničkog jezera na jugu, sve do Palićkog i Ludoškog jezera na samom severu zemlje. Posmatranjem je pokriveno 500 kilometara toka Dunava kroz Srbiju, gotovo ceo tok Drine i Tise, preko 100 kilometara DTD kanalskog sistema, polovina toka reke Save, a po prvi put su obilažene reke Pčinja, Vlasina, Temštica, Nišava, Čemernica i Jegrička. Jedan od najvećih poduhvata bio je obilazak celog toka Zapadne Morave, od Požege do Stalaća, ujedno i najveća akcija podružnice Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije sa sedištem u Ovčar Banji.

Svi podaci o brojnosti zabeleženih ptica po vrstama biće prosleđeni u svetsku bazu podataka, koju vodi organizacija Wetlands International. Rezultati će biti objavljeni u 21. broju časopisa Ciconia, koji izdaje Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije od 1989. godine. Cenzus se inače gotovo u potpunosti sproveo na volonterskoj osnovi, a samu realizaciju u značajnoj meri pomogli su Zavod za zaštitu prirode Srbije, Pokrajinski Zavod za zaštitu prirode, JP Vojvodinašume, Ribarsko gazdinstvo Ečka AD Lukino Selo, Turistička organizacija Čačka, SRP Zasavica, JP Palić – Ludoš…

Retke vrste

– Preliminarni rezultati već sada ukazuju na veoma značajne podatke ne samo o brojnosti i sastavu vrsta ptica, već i vodostaja, zaleđenosti naših vodotokova tokom januara, kao i uznemiravanja ptica tokom zimovanja. Tu mislimo na lov i druge ljudske aktivnosti. Po prvim procenama očekuje se brojka od preko 250.000 jedinki ptica vodenih staništa. Među najznačajnijim vrstama zabeleženim tokom ovog popisa bile su neke veoma retke vrste ne našim vodama – žutokljuni labud, baršunasti turpan, patka ledenjarka, morska crnka, crni orao, mala šljuka i brojne druge – objašnjava Marko Šćiban.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari