UNS: CNN znao, a nije objavio da će NATO bombardovati RTS 1Foto: Logo

Uduženje novinara Srbije saopštilo je na 21. godišnjicu od kada je NATO bombardovao zgradu Radio-televizije Srbije (RTS) gde je poginulo 16 medijskih radnika, da je američki kanal Si-En-En znao da će zgrada RTS-a biti bombardovana, ali o tome nije izvestio.

Kako je u dokumentarnom filma „Hronika najavljene smrti“ Svetlane Janićijević koji će večeras biti emitovan na RTS-u, tadašnji izveštač Si-En-Ena Brent Sadler rekao, američki kanal vesti Si-En-En znao da će zgrada RTS-a biti bombardovana u aprilu 1999. godine, ali o tom saznanju, nije izvestio iako je to moglo da spase živote 16 kolega.

Sadler kaže da je za odluku američkih vlasti da bombarduju RTS saznao 8. aprila od Toma Džonsona, tadašnjeg izvršnog direktora Si-En-Ena.

Dodao je da je RTS trebalo da bude gađan dva dana pre te prepiske, 6. aprila, ali da je Si-En-En američkoj vladi skrenuo pažnju da bi u tom slučaju nastradali mnogi civili.

Dvadesetog aprila dobio je, kaže novi interni imejl sa porukom da se drži podalje od zgrade televizije.

Sadler kaže da su se on i drugi izveštač Si-En-Ena iz Beograda Alesio Vinči 21. aprila sastali sa generalnim direktorom RTS-a Dragoljubom Milanovićem i da su mu rekli da se sprema napad, ali da ni oni ni rukovodioci Si-En-Ena o planu američke vlade nisu obavestili javnost.

UNS podseća da je Milanović odslužio desetogodišnju zatvorsku kaznu zbog toga što zaposlene nije izmestio iz zgrade u Aberdarevoj i Hilandarskoj ulici. Iako je Komitet za zaštitu novinara (CPJ) sa sedištem u Njujorku na prošlogodišnjoj međunarodnoj konferenciji najavio da će radnici RTS-a biti na njihovom spisku ubijenih novinara i medijskih radnika, oni se tamo još ne nalaze, kaže se u saopštenju UNS-a.

UNS: NATO počinio ratni zločin

Udruženje novinara Srbije ocenilo je da je bombardovanjem zgrade Radio-televizije Srbije 1999. godine NATO počinio ratni zločin.

U saopštenju povodom godišnjice tog napada, UNS je naveo da je i međunarodna organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel osudila bombardovanje zgrade RTS kao ratni zločin.

„Međunarodna federacija novinara i Evropska federacija novinara, čiji je UNS član, smatraju da mediji nisu i nikada ne mogu biti legitiman ratni cilj“, stoji u saopštenju.

NATO je 23. aprila 1999. godine u 2.06 časova pogodio zgradu RTS s dva projektila. Tada je poginulo 16 zaposlenih u RTS-u.

Međunarodna organizacija za ljudska prava „Hjuman rajts voč“ saopštila je 2000. da nije bilo nikakvog opravdanja za bombardovanje zgrade RTS-a.

Poginulo je 16 zaposlenih: Jelica Munitlak (27), Ksenija Banković (27), Darko Stoimenovski (25), Nebojša Stojanović (26), Dragorad Dragojević (27), Dragan Tasić (29), Aleksandar Deletić (30), Slaviša Stevanović (32), Siniša Medić (32), Ivan Stukalo (33), Dejan Marković (39), Milan Joksimović (47), Branislav Jovanović (50), Milovan Janković (59), Tomislav Mitrović (61) i Slobodan Jontić (54).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari