Sporazum o formiranju zajedničkog istražnog tima juče su potpisali glavni tužilac Kantonalnog tužilaštva Tuzla Adnan Gulamović i predsednik Okružnog suda u Beogradu Siniša Važić. Prilikom potpisivanja rečeno je da će Tim delovati u Bosni i Hercegovini i Srbiji, s ciljem da rasvetli „značajne povrede međunarodnog prava koje su počinjene u opštini Zvornik 1992.

Sporazum o formiranju zajedničkog istražnog tima juče su potpisali glavni tužilac Kantonalnog tužilaštva Tuzla Adnan Gulamović i predsednik Okružnog suda u Beogradu Siniša Važić. Prilikom potpisivanja rečeno je da će Tim delovati u Bosni i Hercegovini i Srbiji, s ciljem da rasvetli „značajne povrede međunarodnog prava koje su počinjene u opštini Zvornik 1992. godine.
Miroslav Alimpić, istražni sudija Veća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, biće vođa Tima, članovi su Milan Petrović, zamenik tužioca za ratne zločine, Branislav Đurković i Milan Vasović iz Službe za otkrivanje ratnih zločina. Članovi iz Bosne i Hercegovine su Mirsada Kalaba, tužiteljka za ratne zločine u Tuzli, tužioci Muhamed Mustafić i Mensur Topčić, Stjepan Hlavaček i Nusret Avdić iz MUP Kantona Tuzla i Nedeljko Šušnjik iz Državne agencije za istrage i zaštitu.

Dobar primer za sve

– Ne možemo da posmatramo ovaj sporazum u vezi s tužbom BIH protiv Srbije za genocid – rekao je Adnan Gulamović odgovarajući na pitanje izveštača.

On je naglasio da se počelo sa Zvornikom, „jer su određene radnje rađene na području koje pokriva Veće za ratne zločine u Beogradu.

– Ovo je dobar put za razotkrivanje svega što se dogodilo tokom rata, ovo je samo dobar primer za sve iz naših zemalja, za istraživanje i dokumentovanje – rekao je Gulamović.

– Iskreno se nadamo da će ova saradnja ići istim tempom i da će doneti konkretne rezultate. Od sporazuma očekujem da ćemo sve činjenice i dokaze koje prikupi Tim koristiti pred svojim sudovima, na način koji propisuju naša nacionalna zakonodavstva. Raduje me što Sporazum dokazuje da možemo da se dogovaramo i sarađujemo, te da za to nije neophodan sporazum na najvišem nivou vlasti – rekao je Adnan Gulamović.
Suština namere je, kako je rekao Siniša Važić, „da se otkrivaju svedoci, preciznije dokazi neophodni za otkrivanje ratnih zločina“.
– Zajednički istražni tim će imati pravo da deluje i u BIH i u Srbiji. Na tim dokazima bi trebalo da se zasniva kvalitetan procesni materijal koji će, zavisno od stava tužilaštava, ići u postupak – kao zahtev za sprovođenje istrage, podizanje optužnice, zavisno od dokaza. Informacije do kojih dolazi član Tima moći će da se koriste i za istragu i za otkrivanje drugih krivičnih dela i krivično gonjenje, uz saglasnost strane ugovornice kojoj su informacije stavljene na raspolaganje – rekao je Siniša Važić.
On je naglasio da će se dokazi neposredno razmenjivati i da će članovi Tima zajedno raditi na terenu.
Rutvan Ren, šef Odeljenja za vladavinu prava i ljudska prava u Misiji OEBS u Beogradu, čestitala je potpisnicima Sporazuma, konstatujući da je reč o implementaciji Evropske konvencije o uzajamnoj pravnoj pomoći.
– Postupci za ratne zločine imaju regionalnu dimenziju; žrtve se često nalaze na teritoriji druge zemlje i potpisivanje Sporazuma je važno zbog toga što su neophodni zajednički napori. Ovo je izraz spremnosti da se osude ratni zločinci – rekla je Ren.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari