Nemam posebno „objašnjenje“ zbog čega od ukupno 450 vojnika u Srbiji, kojima je od decembra 2003. uručeno rešenje o prekidu civilnog služenja vojnog roka, 288 pripada Vojnom okrugu Niš. Sigurno nismo „stroži“ od drugih vojnih okruga u Srbiji, samo poštujemo Uredbu o vršenju vojne obaveze koja reguliše svako, pa i civilno služenje vojnog roka.

Nemam posebno „objašnjenje“ zbog čega od ukupno 450 vojnika u Srbiji, kojima je od decembra 2003. uručeno rešenje o prekidu civilnog služenja vojnog roka, 288 pripada Vojnom okrugu Niš. Sigurno nismo „stroži“ od drugih vojnih okruga u Srbiji, samo poštujemo Uredbu o vršenju vojne obaveze koja reguliše svako, pa i civilno služenje vojnog roka. Uostalom, civilno služenje vojske je već uigran sistem, bez nekih iskakanja i problema- kaže za Danas pukovnik Ljubiša Đorđević, komandant Vojnog okruga Niš, koji obuhvata vojne odseke Niš, Vranje, Zaječar, Kruševac i Kraljevo.

Prigovarač savesti sa dozvolom za pištolj

– Imali smo jednog vojnika koji je poginuo prošle godine na odsustvu, neoprezno vozeći traktor. Četvorici je prekinuto civilno služenje vojske jer su izvršili krivična dela sa elementima nasilja, među kojima je bilo i jedno silovanje. Dvojici jer je vojna policija protiv njih podnela disciplinske prijave (jedan vojnik je na odsustvu fizički napao oca, a drugi se tukao na utakmici). Jednom vojniku se to dogodilo jer je u toku civilnog služenja dobio dozvolu za nošenje oružja, a drugom jer je primljen u školu Ministarstva unutrašnjih poslova. Nespojivo je da vojnici koji civilno služe rok zbog prigovora savesti, koji uključuje protivljenje oružju ili sili, dobijaju dozvole za oružje ili izvršavaju dela sa elementima nasilja – kaže pukovnik Đorđević.

– Od ukupnog broja ovakvih rešenja u niškom vojnom okrugu, nešto više od 60 odsto doneto je zbog nečega što bi se moglo nazvati javašlukom. Vojnici na civilnom služenju ili nisu izvršavali propisane dužnosti, ili nisu dolazili na posao, ili su „uredno“ kasnili u ustanove u koje su upućeni. Nešto više od deset odsto čini prekid civilinog služenja zbog privremene i trajne nesposobnosti za služenje vojnog roka, a skoro isto toliko je zahteva samih vojnika za prekid civilnog služenja, zbog raznih životnih situacija u kojima im više odgovara kraće (šestomesečno) trajanje vojnog roka sa oružjem, od (devetomesečnog) civilnog služenja. Ostali razlozi zbog kojih je vojnicima prekidano civilno služenje su gotovo marginalni- objašnjava pukovnik Đorđević.
Prema statistici Niškog vojnog okruga, od 288 rešenja o prekidu civilnog služenja samo 35 je doneto po zahtevu vojnika (33 je tražilo da bude upućeno na služenje vojnog roka sa oružjem, a dva da prekinu civilni vojni rok zbog teške porodične situacije). Čak 253 rešenja donele su Komande pet vojnih odseka Niškog vojnog okruga po službenoj dužnosti. Među njima, 188 je izrečeno jer vojnici nisu izvršavali propisane dužnosti u „svojim“ ustanovama, što je zaključeno na osnovu izveštaja koje su direktori tih ustanova svakog meseca podnosili nadležnoj vojnoj komisiji. Četrdeset tri rešenja su doneta jer su vojnici oglašeni privremeno nesposobnim, a devet jer su oglašeni trajno nesposobnim za služenje vojske. Ona su doneta nakon lečenja vojnika u vojnim zdravstvenim ustanovama i ocena nadležnih komisija pri vojnim odsecima.
Statistika takođe kaže da je najviše prekida civilnog služenja vojske bilo u vranjskom (77), a ne niškom vojnom odseku (62), kako bi se dalo očekivati zbog veličine i „rizika“ tog područja. Po broju onih koji su izgubili pravo na civilno služenje slede zaječarski (53), kruševački (49) i kraljevački vojni odsek (47). Vojnici koji su izgubili ovaj status bili su dužni da preostali deo vojnog roka služe s oružjem, i to samo u Zaječaru. Pri određivanju trajanja „novog služenja“ jedan dan proveden na civilnom služenju računao se kao polovina dana na služenju vojnog roka s oružjem.
Pukovnik Đorđević još kaže da zainteresovanost regruta za civilno služenje vojnog roka raste, dok interesovanje za služenje pod oružjem – opada. U Niškom vojnom okrugu će služenje vojnog roka s oružjem sledećeg meseca započeti 1000 novih vojnika, a civilno služenje vojske – njih 820. Kapacitet ovog vojnog okruga za civilno služenje je 830 mesta, raspoređenih u 319 ustanova od opšteg društvenog interesa.
Naš sagovornik precizira da su se posebno dobro pokazali vojnici koji u okviru tih ustanova pomažu bolesnima, starima, osobama sa hendikepom ili deci. I njemu lično su stizale pohvale vezane za njihovo veliko angažovanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari