Egipat je sve više stratište, a ne politička arena delte Nila. Ni godinu dana pošto je Hosni Mubarak proglašen krivim što nije sprečio ubijanje učesnika demonstracija protiv njegovih decenija diktature, general Abdel Fatah al Sisi nimalo milosrdnije se obračunao sa protivnicima uklanjanja izabranog predsednika Mursija vojnim udarom, kao postupka za uvođenje – demokratije. A ni druga strana nije bila razumnija u brutalnom piru, koji nije samo sudar sekularizma i islamskog radikalizma na Nilu.


Nedužne žrtve su koliko policajci duž Nila i na Sinaju, toliko i građani koji su izašli na ulice ubeđeni da su štit izborne volje nacije. Potezanjem mača ne mogu da se svode računi, ni da se čuvaju interesi i kad ima razloga da se kažnjavaju izneverena očekivanja i obećanja.

Smirenje u raspolućenoj naciji nije na pomolu. Skoro hiljadu mrtvih, ali i više od četrdeset spaljenih i razrušenih hrišćanskih crkava (Muslimanska braća su Kopte svrstala u neprijateljski front) je opasna najava, koja može da vodi čak sirijskom stanju, ako ne bude dovoljno brzog hlađenja glava, a i razumno odmerene pomoći sa strane.

Kolumnista Gardijana nabraja šta su neodložne potrebe: puštanje iz zatvora Mohameda Mursija i njegovih bliskih saradnika, održavanje izbora za predsednika i parlament sa ustavotvornim ovlašćenjima najkasnije do oktobra, na kojima partija Muslimanske braće može da učestvuje i, naravno, obnova rada zatvorenih televizijskih i radio stanica islamskog opredeljenja. Dobro ukazuje: „Da bi Egipat izbegao povratak u okamenjenu diktaturu, njegov narod mora da nađe rešenje i da zajedničkim glasom (i sa Muslimanskom braćom) otvori kišobran udruženoj kampanji za povratak civilne vlasti, ako zatreba i novim uličnim protestima. Inače, kad jednom okonča sa islamistima, vojska će krenuti na sve sekularne snage koje pozivaju na slobodu i socijalnu pravdu, upravo kako je činila i u eri Hosnija Mubaraka.“

Mursi je na islamskom poletu dobio predsedničke izbore. Ali, i protivnik na biralištima Ahmed Šafik, bivši komandant vazduhoplovstva i poslednji Mubarakov premijer, osvojio je preko 48 procenata glasova. Veoma veliki broj sekularnih građana i pripadnika srednje klase opredelio se za Mubarakovog partnera, ne za budućnost sa islamistom.

Armija, samo pošto se nevoljno i na kratko formalno povukla sa mesta prvosveštenika, nikako ne odstupa sa mesta vrhovnog žreca, držeći se tradicije od svrgavanja Fahdove kraljevine 1952 (Nagib, Naser, Sadat, Mubarak, pa i prelazni moćnik Tantavi).

Analitičari pritom rado porede ranije mesto Kaira kao gotovo potpunog stožera arapskog sveta sa sadašnjim prilikama u kojima Egipat vide kao izvor potencijalnih nevolja. Po nalazu Tajma „njegova nestabilnost, korupcija i neprilagođenost stvarnom trenutku čine ga plodnim tlom za radikalizam i islamsku ratobornost, dok bi u vremenu postarapskog proleća morao da bude laboratorija demokratije“.

Evropska unija i Amerika polovičnom i neodlučnom terapijom (razapeti između principa i praktičnih potreba) pristupaju hlađenju „provrele kaše“, držeći se još sitnih koraka disciplinovanja, čak i kad je javno smatraju odgovornom za nesprečavanje nasilja. Dotle, general Sisi sa armijom i dalje uživa netaknutu podršku bogatih petrolejskih država Persijskog zaliva, najpre Saudijske Arabije i Ujedinjenih Emirata, koji su obećali milijarde dolara pomoći. Suprotno je, u bližem i daljem okruženju, raspoloženje iz Katara, Tunisa, Gaze, Turske i Irana.

Bliski istok je, kao i uvek, nepresušan lavirint.

Ugledni kairski Ahram u svom onlajn izdanju najavljuje skoru objavu prve provere mogućeg smirenja, predlog komiteta koji priprema amandmane ustava iz 2012, koji bi – po zvaničnom objašnjenju – trebalo da vodi „u punu demokratiju pod civilnom vlašću“. U takvom nacrtu predviđa se da „ustav mora da nametne zabranu političkih partija utemeljenih na religiji“. Uvođenje ovakvog stava je vraćanje člana 5 Mubarakovog ustava iz 2007, kažu eksperti i upozoravaju da se novi ešalon služi obrascem svrgnutog autokratskog vladara. Iz Pripremnog komiteta objašnjenje je da postupaju po zahtevima više od 400 političkih, ekonomskih i socijalnih institucija koje se zalažu za „potrebu zaštite Egipta od pokušaja islamističkih elemenata da se promeni građansko-sekularna priroda zemlje i da se prepusti religioznoj oligarhiji“.

Istovremeno – kako se nagoveštava – sačuvaće drugi član islamističkog ustava iz 2012, koji propisuje da je „šarija glavni izvor zakonodavstva u državi“, čime treba da se naglasi islamski identitet Egipta“.

Učitelj iz Ismailije Hasan al Bana sa šestoricom službenika Suecke kompanije osnovao je 1928. Muslimansku braću, koju su tadašnje britanske vlasti u prvom trenutku pomogle izgradnjom džamije iz koje su počeli misiju panislamske, religiozne, političke i socijalne organizacije. Osamdeset pet godina Braća vode svoj sveti rat za pročišćenje duša Egipćana i ovozemaljske vlasti: ne pobeđuju, a još manje se predaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari