I ovako i onako 1Foto: Radenko Topalović

Viđao sam to i drugde na putevima Srbije, ali ovo gledam bar dvaput nedeljno.

Ima na izlazu iz Zaječara ka Negotinu deo puta, kroz prigrađe sa ograničenjem brzine 50 km/h.

Ali, stotinak metara dalje, baš pred jednim mostom, stoji znak sa onim pahuljicama da je tokom zime i snega dozvoljena brzina 60 km/h.

Da je to povećanje brzine dozvoljeno kad su uslovi lošiji neki nonsens, aljkavost i nepažnja moglo bi da se zaključi već tristotinak metara dalje gde se vozači podsećaju da je limit 50 km/h.

Ali demanti ih čeka dvestotinak metara dalje gde su opet natakarene one iste pahuljice, a sto metara dalje opet 50 km/h sve do još pedeset metara dalje gde je ograničenje 80 km/h.

Ovo izgleda kao bizarna sitnica za temu kolumne.

Ipak samo na prvi pogled.

No, i tad ima šta da se kaže o čemu se ne razmišlja kad se misli da je to sitnica.

Najpre, kakvi su to stručnjaci koji sebi to dozvoljavaju, ima li neke kontrole da to uoči i šta rade oni koji put održavaju stalno se motajući po njemu.

Nimalo uzgred, na auto-putu Bgd – Niš ima više primera da je na tabli sa razdaljinama, neko mesto najpre bliže, a nekoliko kilometara potom na drugoj tabli postaje udaljenije.

Zamislimo i policijske patrole kojima je zbog toga svejedno.

Ili im je svejedno jer mogu da te vataju i naplate kaznu (a ne da regulišu saobraćaj!) po toplom vremenu, ako voziš 60, vadeći se da je prioritetnije ograničenje 50, osim pod pahuljicama.

Takve stvari oni rade često.

Nadalje, bilo je i u ovom ćošku Danasa o tome – kakva je logika da se tako gusto načičkava znakovlje, pogotovo ako je besmisleno i naopako (u ulici Svetozara Markovića u Bgd oko raskrsnice sa Nemanjinom na svakih desetak metara ima oznaka parkinga, iako se on vidi i po parkiranm vozilima).

To nepotrebno košta, ukoliko nije baš potrebno za neke tenderske transakcije.

Ne smejte se, i to gomilanje gvožđurije u obluku znakova, kao i sve drugo, kao i betončine posvuda, doprinose globalnom zagrevanju!

E, a na drugi pogled – ne liči li onaj pahuljasti znak usred važećeg za po suvom na ono što zovemo rupama u zakonima.

Koje su, opet, samo simbolični izraz/odraz drušvenog, nadasve i političkog ambijenta u kome sve može da bude i ovako i onako.

Kako se kome moćniku hoće, a najmoćnijem najviše.

Voluntarizam i samovolja.

Problem je utoliko veći jer proizvodi neizvesnost i olakšava vladavinu neizvesnošću.

A i zakonodavstvo to potpomaže.

I po jednom istom zakonu nešto može i ovako i onako.

A pogotovo ako imate dva i više – sa suprotnim odredbama.

Povučen je zakon o eksproprijaciji – bravo – ali Rio Tinto u G. Nedeljicama otkupljuje imanja na trasi obilaznice jer privatnu firmu ne obavezuje eksproprijacija.

A oni meštani u okolini obilaznice kod Pakovraće što se žale na neadekvatne nadoknade za eksproprisano zemljište, eksproprisani su ne po ukinutom zakonu već po leks specialisu o eksproprijaciji.

Za koji AnaBr nije čula.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari