Recimo da razumem nastojanja najvećeg dela srpskih medija da prate surove zakone tržišta. I potpuno se – uz retke i poštovanja dostojne izuzetke – identično ponašaju pri dosezanju tog cilja oni najveći među njima, kao i oni ne baš orijaši, mediji sa tradicijom, ali i oni sa dužinom života vilinog konjica, bogate kuće sa nacionalnim frekvencijama, jednako sa i onim ubogim, strogo lokalnih predznaka… Što veća čitanost, gledanost, slušanost, rejtinzi, šerovi… uslovljavaju im, ali baš u svakom segmentu, ključne postulate uređivačke politike. Ili je, zapravo, reč o unisonom opravdanju za sve ono što se nudi publici?

Je li, baš pod obavezno, najlakši način za ostvarenje spomenutih rezultata promocija najnižeg ukusa, ljutog džiberaja, prostakluka svih boja i dimenzija? Može li, ipak, bez opskurnih likova minornih dela i bezveznog životopisa, bez skandal majstora i majstorica, bez siledžija, verbalnih i bukvalnih, bez svakovrsnih zagađivača naše mentalne sredine? Mislim pritom i na prostake u visokoj politici, na nepismene radodajke na takazvanoj estradi, na seljačine u sportu i oko njega…

Prelistajte, na primer, većinu dnevnih novina i noseće tekstove na sportskim stranama u njima, u poslednjih desetak dana, ili pokušajte da se setite tema koje su tih dana dominirale po plasmanu i minutaži, u delovima radio i televizijskih emisija, odvojenih za događanja u sportu.

Dabome: najuspešniji ovdašnji košarkaški trener davio je kraj terena, svog najboljeg igrača; suzavac je prekinuo utakmicu za popunjavanje prve fudbalske lige; najpopularniji fudbalski klub je zbog finansijskih malverzacija isključen iz Evrope; jedan od najmoćnijih ljudi u sportu (?) uličarski je pretukao sportskog novinara; kada će predsednik fudbalskog saveza smeniti i ovog selektora…

Za to vreme troje naših tenisera (Đoković, juniorka Jorović i Zimonjić u mešovitom paru) se plasiralo u finale glen-slem turnira u Parizu, jednog od četiri nezvanična prvenstava sveta u tom sportu; atletičarka Španović je u skoku u dalju oborila dosadašnji nacionalni rekord i postigla najbolji rezultat ove godine u toj disciplini; odbojkaši su u dva meča u Svetskoj ligi preslišali selekciju Rusije, verovatno najsnažniju ekipu na Kugli, a potom u Sofiji ruinirali jake Bugare, rukometaši su u prvoj utakmici baraža za odlazak na svetski šampionat pobedili ekipu Češke sa čak osam golova razlike…

Mnogi od medija te vesti nisu ni registrovali, a ako jesu, posvećeni prostor je bio nemerljivo manji od onog koji su popunili – prethodno pobrojani – sramotni događaji.

Sve je to, vele analitičarski mudrijaši, neposredna posledica sveukupne tabloidizacije našeg društva. Koješta. Tabloidizacija naših mozgova!

Pristajemo, svojom voljom, na sve i svakoga. U svakom smislu. Mediji su, pritom, tek ubedljiva ilustracija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari