Kad mi se dogodilo ono „rodila ga majka“, bilo je valjda 06:15, 27. decembra 1946. Sveti Ivan po kalendaru po kojem se Oktobarska revolucija obilježava sedmog novembra. U kući, stara nije ni pomislila stići do bolnice, pouzdano znam bila je ona, Koviljka, Srpkinja, bila je moja baba po ocu, Ljubica Vučetić, pravoslavna i po tome Srpkinja, a do 1936. Džidić ili Lokobauer ili kako li, Hrvatica.

 Bio je moj stari, Venislav, k’o biva Hrvat, devetogodišnji stric, Vladimir Vučetić, navodno Srbin. I dok mi je baba Rudanuša vezivala pupak ušao je moj jedini praktični djed, očuh mog starog Sulejman Tanović, među gurmanima poznat i kao Tetak, noseći štrucu vrućeg hljeba koju je odmah stavio uz moj jastuk i rekao – ovaj će biti nafakali. Sule mi je djed jer – staroj su ustaše ubile oca „na vrijeme“; stari vanbračan, inače bih se ja prezivao Vlaho, a Mirka sam vidio svega dva tri puta u životu; Sule mi je pravio doručke, vodio me u šetnju, kupovao čokolade, branio od familije…; Sule me je naučio loviti đivkare i kumre na sito, za paprikaš ne daj Bože u slučaju rata. U okruženju, na Carini, u sokaku koji se zvao Rudanova ulica, uz ćošak sa Lacinom iliti Donjim putem, od Musale daleko za Park, živjeli su: na spratu iznad jedna Slobodanka, kasnije Janjići, pa Kebe, a uz i nešto dalje Pece, Drljevići, Kebe, Rudani, mesar Lazo i Munta, Hribernici, Pećanci, Mandići, Milićevići, Tošići, Božići, Tiberije, Krese (poslije one u Atife i Šefke Pašića, najljepša šanduda/crvena murva, dud u gradu), Milušići, Gredići, Lovrići, Mehbedbašići, Pikule, Palikuće, Trifkovići, Kumpovi, Smoljani, Perotići, Zurovci, Dožići, Šunjići, Kajići, Prpići, Gojeri, pa će Hrvići i Glavovići… Tu sam odrastao.

Mogu reći da sam imao relativno redovan školski život. Zabavište u Brankovcu i Odred izviđača „Ivo Lola Ribar“ u parku na Rondou i poslije u Fejićevoj. Osnovnu kod Pašićke, Pavasovićke i Pavićke, ona viša četiri tamo gdje će kasnije biti Partija i Omladina. Srednju elektrotehničku jer sam volio popravljati pegle i rešoe, kasnije uz pomoć Bojane Martinović gimnazijske predmete, trebalo mi. Od Hame Badžaka naučio sam ruski, jer nije bilo profesora francuskog, koji mi je u osnovnoj predavala Ratkovićka. Hegediš, Blaga Sever, Pero Cvetkovski i Alfred Tuček devet godina pokušavali napraviti od mene „velikog“ violinistu, u Muzičkoj školi Line Lose. Samo jednom svirao u Kneževom dvoru. Elektrotehnički fakultet završio sam u Zagrebu jer sam ga upisao, a paralelno odslušao dvije godine sociologije. Kasnije položio grupu pedagoških predmeta da bih stekao zvanje srednjoškolskog profesora.

Radio sam svašta: prodavao piliće na Docu u Zagrebu; za Mutevelića, za Prvu književnu komunu radio kao akviziter; polagao kablove; čistio tankove na tankeru; vraćao kola renta cara; bio profesor, direktorovao u Omladinskom uslužnom servisu do smjenjivanja, navodno zbog neprijateljskog, antisocijalističkog i antisamoupravnog ponašanja. Iz partije me nije htjelo izbaciti. Zatvora me spasila privredna policija, a besposličarenja Sadi Ćemalović poslom na HE Mostar 1. Htio biti direktor Lutkarskog u Mostaru, ali nepodoban otišao u Zagreb. Iza ostavio Mostarski teatar mladih, Dane teatra mladih i Privremeno pozorište. Radio u Zagrebu kao operativni šef Teatra &td do kraja septembra 1991. Kratko sekretar Kulturno prosvjetne zajednice u Mostaru. Onda smo mi gore pomenuti i naša djeca, pomnoženo tako da nam se pribroje slični iz drugih mahala, tako bar tvrde poznavaoci, zakurlali građanski rat. Pa sam ja, kao ratni turista, otišao u Slovačku. Za koju sam od prije vezan kao za drugu domovinu. Objavljivao u Javisku (Scena). Potom sedam godina radio u Soros fondu u Beogradu. Na poziv Sonje Liht, od koje sam 2000. dobio otkaz kao tehnološki višak. Osnovao Centar za stvaralaštvo mladih i bio programski direktor. Sarađivao u izbjegličkom Odgovoru, u Identitetu Srpskog demokratskog foruma u Zagrebu, počeo pisati za Danas, objavljivao u NINu, jednom u Republici. U dogovoru sa Tanjugom osmislio i vodio tribinu Četvrtkom u šest. Dvije godine i kusur bio bez prebijene, a od novembra prošle godine napokon stalni radni odnos. Čekam penziju, ne mislim mirovat. Hoću biti nepodoban.

Svaka sličnost sa onima koji se prepoznaju, samo će me obradovati.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari