Nije čudo što je poslednje u nizu istraživanja javnog mnjenja pred referendum o nezavisnosti Škotske – objavljeno je u subotu – podiglo veliku prašinu u čitavom Ujedinjenom Kraljevstvu. Prvi put je, naime, prednost na strani „independista“ – 51 odsto birača planira da podrži otcepljenje, dok je 49 protiv.

Istraživanje je sprovela međunarodna agencija YouGov sa sedištem u Velikoj Britaniji, specijalizovana za internet ankete. Ova agencija je predvidela pobedu Borisa Džonsona na izborima za gradonačelnika Londona 2008, kao i pobede Baraka Obame i Fransoa Olanda na predsedničkim izborima 2012. Bila je uspešna i u nekim nepolitičkim istraživanjima, kakvo je prošle godine bilo predviđanje obima prodaje Eplovih ajfona.

Laburista Alister Darling, vođa kampanje „Bolje zajedno“ i ranije nosilac raznih visokih funkcija u vladi u Londonu – bio je i državni sekretar za Škotsku – rezultate je doživeo kao „poziv za buđenje“. „Ako hoćete da Škotska ostane deo porodice Ujedinjenog Kraljevstva za to morate i da glasate 18. septembra“, poručio je građanima uz upozorenje da „razvod važi zauvek“.

Nikola Stardžen, zamenica Aleksa Salmonda kao premijera i vođe Škotske nacionalne partije, bila je oduševljena: „Škotska je jedna od najbogatijih zemalja na svetu… Sve više ljudi počinje da shvata da je glas „da“ jedina šansa za Škotsku da svoje ogromno bogatstvo upotrebi za ljude koji ovde žive, da otvori više radnih mesta, da zaštiti vitalne usluge kao što je NHS (Nacionalni zdravstveni servis) od štetnih posledica privatizacije“. London ponavlja da reforme NHS nisu privatizacija jer je učešće privatnika u sistemu šest odsto.

U središtu kampanje obe strane je ekonomija. Gardijan ističe da Škoti iz budžeta dobijaju više od drugih građana Ujedinjenog Kraljevstva. U poslednjih ped godina, prema kalkulacijama britanskog trezora, Škoti su per capita uživali za 14 do 16 odsto više davanja od ostalih u Britaniji; prema procenama škotske vlade odskakali su za 10 do 12 odsto. U fiskalnoj 2012-2013. javna potrošnja u Škotskoj iznosila je 65,2 milijarde funti, što je bilo 9,3 odsto nacionalne javne potrošnje. Udeo Škota u ukupnom stanovništvu je 8,3 odsto.

Kritičari kažu da je Barnet formula, sistem iz 1979. kojim je regulisana potrošnja za Severnu Irsku, Vels i Škotsku, prema Škotskoj bio previše velikodušan. Independisti se boje da će sa uštedama Kameronove vlade ta formula biti zbrisana. London Škotskoj, da se ne bi otcepila, obećava veće poreske nadležnosti, što će, ako se sprovede, postaviti pitanje obima budućih „darova“ iz Londona ako za njima, uopšte, ima potrebe, ističe Gardijan.

„Sa našim partnerstvom za penzije, fondovima NHS, više zapošljavanja, sa nižim kamatnim stopama i snažnim kulturnim vezama kakva je Bi-Bi-Si, sve govori da je bolje da ostanemo zajedno“, smatra spisateljica Džoan Rouling, koja je i donator kampanje „Bolje zajedno“.

Da će ishod biti tesan, ali i da ipak naginje ka celovitoj Britaniji, sugeriše i uporedna anketa iz koje su bili isključeni neodlučni birači – za otcepljenje 48 odsto, protiv 52 odsto. Istraživanje su sproveli independisti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari