Nisam neki nostalgičar, čak suprotno, ali dešava mi se da mi, kad neko pomene rahmetli Jugoslaviju ili neki YU „brend“, bude toplo oko srca. Bila je bivša država puna mana (zato se onako krvavo raspala), diktatorski režim u kome su politička prava bila misaona imenica, ali zato je na drugim stranama imala brojne prednosti u odnosu na sve njene naslednice od Triglava do Đevđelije.

Jednostavno, imali smo manje prava, ali više posla i para. Tada smo imali sletove u čast „vođe“, vojne parade, kad bi se on pojavio u Skupštini, na primer, poslanici bi ustali, aplaudirali, uzvikivali njegovo ime, a danas? Imali smo nedavno vojnu paradu, aplauze „vođi“ u Skupštini. Fale nam sletovi, ali i više posla i para.

Duh rahmetli Jugoslavije ipak živi, pa tako, kako je nedavno primetila Jelena Bojović iz NALED-a, postoje zakoni i pravilnici iz SFRJ koji još važe. „Postoji pravilnik u kome piše da je obaveza ugostitelja da nosi 'borosane', koje se, inače, više ne proizvode. Ali, bez obzira, to je pravilnik, tako da ako bi se inspektor ponašao u skladu s njim, ugostitelj koji ne nosi propisanu obuću morao bi da trpi sankcije“, upozorila je ona. Onda su se mnogi, pa i ja, prisetili „borosana“, legendarne platnene ženske obuće sa otvorom na prstima i debelim đonom, koju je proizvodila Fabrika obuće „Borovo“, logično iz Borova. To je, ako mlađi ne znaju, mesto pored Vukovara. A Vukovar je grad u Hrvatskoj, Slavoniji, tačnije, na koji se početkom rata sručilo zlo i koji je jedan od simbola ratnih zločina počinjenih u bivšoj Jugoslaviji devedesetih godina prošlog veka.

U „Borovu“ je pre rata bilo zaposleno 23.000 radnika koji su proizvodili oko 25 miliona pari obuće svih vrsta. „Borosane“ su bile njihov zaštitni znak i nosile su ih zaposlene u ugostiteljstvu i „tetkice“ po školama u celoj Jugoslaviji. Nosila sam i ja „borosane“ i to pre desetak godina. Preporučila mi lekarka, iz zdravstvenih razloga. Ja se prvo šokirala – kakve crne „borosane“, kad lekarka, specijalista za ortopediju i fizijatriju, objasni mi da je to genijalni proizvod i najbolja anatomska cipela. „Kakav Šol, tražite vi 'borosane', reče mi ona, a pošto sam poznata kao poslušan pacijent, brzo sam našla i kupila i to tradicionalne platnene, plave. Malo sam se čudno osećala u „borosanama“, ali ne da su udobne i, što je najčudnije, bile su šik. Koju godinu posle mene, čuvena modna kuća „Lakosta“ otkrila je „borosane“ i na njujorškoj nedelji mode lansirala ih za sezonu proleće-leto 2010. Naravno, nisu se zvale „borosane“ i bile su modernije, u raznim bojama, sa nekim štepovima i šljokicama, ali to je Zapad – šljaštavo, ali nema dušu. Kao „naše“ prave „borosane“. Iako su zaštitili „borosane“, nije „Borovo“, koje, čujem, i dalje postoji i radi, doduše tek sa hiljadu radnika i proizvodnjom od oko milion pari obuće, htelo da tuži poznatije „kolege“. „Borovo“ i dalje proizvodi svoju čuvenu obuću uz slogan: „Ako nije Borovo, nije 'borosana'“. I naravno da nije.

„Borovo“ je bilo poznato po obući, a „Prvi maj“ iz Pirota po odelima. Ali, „Prvi maj“ je izgleda potpuno propao, a 17 radnika štrajkuje glađu. Zašto je „Prvi maj“ propao? Loša privatizacija. Ali, zar u Srbiji više ne kupuju odela? Zar zakon, usvojen uz rebalans budžeta, nije propisao da penzije budu smanjene više od plata zaposlenih u javnom sektoru, što je objašnjeno time da oni koji rade moraju da kupuju odela? Ministar finansija Dušan Vujović, nekadašnji stručnjak Svetske banke, možda nije jasno objasnio formulu za smanjenje plata i penzija, ali je bio decidan: „Oni koji rade imaju veće troškove od onih koji su u penziji. Sama činjenica da neko dolazi na posao i mora da kupuje odelo za posao povećava troškove tih ljudi.“ A šta je sa povećanim troškovima koje imaju penzioneri, za lečenje, na primer, kao i njihovim stečenim pravima? Šta reći, a ne opsovati?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari