Džumhurbaškan Nikolić baš ne može da sedi miran. Ispekao, valjda, rakiju, pa ne zna šta će od duga vremena. Tako je pre neki dan ničim izazvan uzbunio ionako sluđenu srpsku javnost alarmantnom izjavom da Nemačka – ponovo insistirajući na priznanju Kosova – potura klipove u točkove naše evropske revolucije. Treba li reći da se na kraju govorancije ritualno zakleo da on Kosovo nikada priznati neće? Govorili smo već ovde o suštinskom besmislu takvih zakletvi koje služe isključivo zasenjivanju prostote i koje stvaraju utisak da se zatočnici hrabro suprotstavljaju neidentifikovanim silama antisrpskog mraka i haosa, dočim je stvar mnogo jednostavnija. Nijedan srpski državljanin, uključujući tu i srpske državnike, Kosovo naprosto ne može priznati jer to ne dozvoljava ustav. Ne samo onaj preambularni. Nema nijednog ustava na ovom svetu koji dozvoljava otcepljenje dela teritorije. Tačka.

Ostatak „državnog vrha“, Overlord i spoljni Dačić, brzo su demantovali džumhurbaškana kontraizjavama da EU ne traži priznanje Kosova – što, fakat, i ne traži – i da na spisku nemačkih uslova nema ničega što već nismo čuli. A sve i da EU zatraži tako nešto, naša strana bi mogla da potegne snažan kontraargument: a da kako si, Evropska unijo, u svoje redove primila Kipar, koji na svojoj teritoriji, kao i Srbija, takođe ima „lažnu državu“ – takozvanu TRSK. Meni se čini da EU od nas traži da uradimo samo ono što su – a da to dugo niko od njih nije tražio – uradili kiparski Grci, to jest – smirivanje napetosti, uspostavljanje normalne komunikacije i kakvu-takvu saradnju. Pa se onda jednoga dana u podalekoj budućnosti, kada – uz Božiju pomoć – i Srbija i Kosovo i Albanija budu članice EU, o svemu može pregovarati u boljoj atmosferi.

Ali ima stanovitih razlika između Srba i Grka, mada iz rečenog ne treba izvući zaključak da su Sokratovi potomci neki naočiti mirotvorci i mačiji kašljevi. Jok, more! Drčni su kao i mi, samo su mnogo racionalniji, a nisu skloni jeftinoj patetici. Uprkos tome – ili možda upravo zato – što granica njihove „lažne države“ prolazi kroz centar Nikozije – kiparski Grci su – i to ne samo na papiru – spustili loptu, uspostavili kakve-takve odnose i istu takvu saradnju, što je za Brisel bilo dovoljno. Ali Brisel podozreva – i to s punim pravom – da srpski državnici naprosto ne žele nikakvu normalizaciju, a još manje nekakve normalne odnose i da bi kosovski problem najradije rešili izgladnjivanjem i totalnom izolacijom tamošnjeg stanovništva. Videlo se to kao na dlanu kada se po beogradskoj čaršiji i mahalama prosula vest da je Kosovo postalo član MOK-a. To što će na budućim olimpijadama kosovski sportisti trčati, bacati kuglu i skakati uvis, u redovima naših državnika je proizvelo pravi aMOK. Olimpijski moto – važno je učestvovati, ne pobediti – ima i svoj dodatak. Ko ne učestvuje, sigurno će izgubiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari