Cilj projekta „Zbirke Europeana 1914-1918“ jeste da do 2014. godine, stogodišnjice od izbijanja Prvog svetskog rata, bude kreirana velika digitalna zbirka građe iz nacionalnih biblioteka i drugih partnerskih institucija iz osam zemalja koje su se nalazile na različitim stranama tog istorijskog sukoba.

Trogodišnji projekat učiniće da prvi put bude javno dostupno preko 400.000 onlajn dokumenata iz Prvog svetskog rata – sadržaja koji često predstavlja retkost i veoma je osetljiv zbog trošne prirode niskokvalitetnog papira na kome je štampan, i koji je uglavnom dostupan samo u čitaonicama. Digitalna zbirka će obuhvatiti sve vrste zbirki nacionalnih biblioteka uključujući knjige, novine, ratne dnevnike, mape, notne sveske, dečju književnost, fotografije, plakate, pamflete, propagandne brošure, umetnine, religiozne dela, medalje i kovani novac. Pomenuta građa će istaći značaj Prvog svetskog rata za zajednički evropski identitet i reflektovati iskustva ljudi iz različitih etničkih, lingvističkih, političkih, društvenih i religioznih zajednica na svim stranama sukoba, uključujući i protivnike rata. Omogućiće nova tumačenja istorije koja sežu dalje od tradicionalne vojne istorije i uključuju umetničku i kulturološku reinterpretaciju iskustava iz perioda 1914-1918. Sve digitalizovane zbirke biće dostupne na portalu Europeana.eu, gde će biti pridružene sličnoj građi iz drugih institucija, kao i porodičnih dokumenata i uspomena iz rata koje su digitalizovali privatni pojedinci u Nemačkoj i Velikoj Britaniji.

„Zbirke Europeana 1914 – 1918: Sećanje na Prvi svetski rat“ je trogodišnji projekat (2011-2014) koji okuplja dvanaest partnera iz osam zemalja: Nacionalna biblioteka Austrije, Berlinska državna biblioteka, Britanska biblioteka, Centralni institut za objedinjeni katalog biblioteka Italije u Rimu, Clio-online /Univerzitet Humbolt u Berlinu, Centralne nacionalne biblioteke Italije u Rimu i Firenci, Nacionalna biblioteka Francuske, Narodna biblioteka Srbije, Narodna i univerzitetska biblioteka u Strazburu, Kraljevska biblioteka Belgije, Kraljevska biblioteka u Kopenhagenu i Nacionalna biblioteka Danske. Ukupna vrednost projekta iznosi 5.399.892 evra, a polovina sume finansirana je iz Programa za podršku politike informacionih i komunikacionih tehnologija u okviru Okvirnog programa kompetitivnosti i inovacije Evropske unije.

Evropska digitalna biblioteka

Europeana.eu je evropska digitalna biblioteka, muzej i arhiv. U ovom trenutku dostupno je 20 miliona knjiga, fotografija, slika, filmova, zvučnih zapisa i arhivske građe koje su digitalizovale institucije koje se bave čuvanjem kulturne baštine iz svih zemalja Evrope. Interfejs za pretragu je na 28 jezika, dok alat za automatsko prevođenje pomaže korisnicima da prevedu pojedinačne rezultate svoje pretrage na 37 jezika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari