Država blagostanja u doba globalizacije

* Suština je da veoma nejednako ili polarizovano društvo ne može da održi široku socijalnu državu
Arhipelag magazin

Ostavite komentar


  1. Аутор, који је наводно "jedan od vodećih svetskih stručnjaka za pitanje nejednakosti" изгледа не зна да је тзв. држава благостања постојала мање од 50 година, искључиво зато што је у социјалистичким земљама питање праведне расподеле било практично решено уз готово 100% запосленост и пристојан стандард људи у односу на богатство у друштвени производ тих друштава. Западне земље су, користећи нагомилано богатство и привилегован положај у светској подели рада, преусмериле део колача радницима како би "показале" да на том пољу могу да победе своје идеолошке конкуренте. Са нестанком СССР и Варшавског уговора, једноставно су укинули своју "државу благостања" и вратили се на бруталну експлоатацију као у 19. веку. Своје становништво, које се током једне генерације било привикло на виши стандард и већ почело да верује да му он по божјем праву припада, примирили су уценом. Пошто су радно интензивну производњу преслили су у земље где су плате ниже и то назвали "неизбежном глобализацијом", енормно су повећали незапосленост код куће тако да су они који су били срећни да раде пристајали на драстично смањење плата, продужење радног века, смањење пензија, укидање бесплатног школовања и т. д.

Ostavite komentar


Kultura

Naslovna strana

Naslovna strana za 27. i 28. april 2024.
Galerija

Pretplati se i postani deo Kluba čitalaca Danasa

Klub čitalaca Danasa je zajednica pretplatnika na dnevni list Danas kojima je, pored ekskluzivnog pristupa novinama u PDF formatu veče pre nego što se štampano izdanje nađe na trafikama, dostupna i celokupna arhiva lista onlajn. Članska kartica obezbeđuje i preko 50 popusta naših partnera, kao i pozivnice za naše događaje i akcije.

Maja Nikolić, TV novinarka

List Danas je važniji nego ikada ranije. Kada ne bi bilo takvih novina, ne bismo ni znali kako prave novine treba da izgledaju.