
Završio je igračku i započeo trenersku karijeru u Izraelu, u kojem se Deni rodio i stasao u trenutno jednog od najtalentovanijih evropskih košarkaša.
U noći NBA drafta, 18. novembra, na kojem mu je predviđana i druga pozicija, mladi Avdija izabran je sa visokog devetog mesta od strane Vašington Vizardsa.
Obraćajući se javnosti, prvi put sa kačketom novog kluba, Deni Avdija, predstavljajući sebe i svoju porodicu, spomenuo je životni put svog oca Zufera, „rođenog na Kosovu u Srbiji“ (u čemu nema ničeg spornog i epohalnog), što je automatski postalo sredstvo jeftinog tabloidnog populizma u našoj zemlji.
Deni Avdija prema zemlji porekla svog oca gaji najiskrenije simpatije, gradacijski možda manje emocije od samog Zufera, koji je veći deo svog života i najlepše igračke dane proveo u Prištini, u kojoj je rođen, i Beogradu, u kojem je uspešno gradio igračko ime nastupajući za Crvenu zvezdu.
Još kao dečkić Deni je porodično dolazio u prestonicu Srbije, prateći uživo fudbalere i košarkaše Crvene zvezde, o čemu danas svedoče i njegove brojne fotografije u crveno-belom dresu.
Svestan mogućnosti i prava da „ispregovara“ promenu „košarkaškog državljanstva“, Košarkaški savez Srbije pokušao je da ostvari „nemoguću misiju“ i Denija privoli da nastupa za zemlju svog oca. Iako ima srpski pasoš, Avdija junior iskreni je patriota i neko ko „punim srcem“ igra za Izrael, državu u kojoj je rođen, odrastao i formirao se kao ličnost i košarkaš.
Zanimljivo je da, uprkos tome što se više od dve decenije bavi trenerskim poslom, Zufer nikada nije bio trener svom sinu, koji je izuzetan talenat demonstrirao još kao pionir u Bneji Herzliji, iz koje je sa 13 godina prešao u Makabi iz Tel Aviva.
Deni je faktički do četvrtog razreda uporedo trenirao fudbal i košarku.
Za prvi tim Makabija debitovao je sa svega 16 godina, postavši tako najmlađi debitant u istoriji kluba.
Kao sedamnaestogodišnjak, tokom NBA ol-star vikenda 2019. u Šarlotu, proglašen je za najboljeg igrača meča između najtalentovanijih američkih i igrača iz ostatka sveta.
Bio je najbolji igrač reprezentacije Izraela koja je uzastopce 2018. i 2019. osvojila zlato na Evropskom prvenstvu U 20. i to kao dve godine mlađi od izlaznog godišta.
Njegova majka Šaron Arci takođe je bivša košarkašica, ali i atletičarka.
Zbog izuzetnog košarkaškog potencijala odloženo mu je obavezno služenje vojnog roka u Izraelu; na pomenutom draftu kao 9. izbor postao je najbolje plasirani izraelski košarkaš u istoriji NBA drafta.
Tri puta je bio šampion Izraela sa Makabijem i MVP prvenstva 2020. sa svega 19 godina. Rođen je 3. januara 2001. u Beit Zeri.
Podržite nas članstvom u Klubu čitalaca Danasa
U vreme opšte tabloidizacije, senzacionalizma i komercijalizacije medija, duže od dve decenije istrajavamo na principima profesionalnog i etičkog novinarstva. Bili smo zabranjivani i prozivani, nijedna vlast nije bila blagonaklona prema kritici, ali nas ništa nije sprečilo da vas svakodnevno objektivno informišemo. Zato želimo da se oslonimo na vas.
Članstvom u Klubu čitalaca Danasa za 799 dinara mesečno pomažete nam da ostanemo samostalni i dosledni novinarstvu u kakvo verujemo, a vi na mejl svako veče dobijate PDF sutrašnjeg broja Danas.
Zufer Avdija, legenda Crvene zvezde!
Ako je po ovoj logici razmisljanja onda je Nikola Tesla hrvatski gragjanin sto i stoji..ako je srpski..onda su svi ovi ostali,pocev od Doncica,Avdija pa do tenisera Djokovica kosovski gragjani sto i stoji…
Kao sto je Sam rekao rodjen je na Kosovu I Metohija delu Srbije. A Tesla moze samo da bude Austrougarski gradjanin Srpskog porekla ili je po tebi I Diklocijan Rimski imperator Hrvatska gradjanin. a Doncic je gradjanin Slovenije Srpskog porekla
Niti je Avdija senior kosovski nego jugoslovenski gradanin, niti je Tesla hrvatski nego austrougarski gradanin jer Hrvatska u njegovo vreme rodenja nije ni postojala! Ostanimo na zemlji bez nacionalistickih fantazmagorija. Osim toga oni koji veruju u sportu i inace da Srbija moze da bude knkurent jednom Izraelu takode nemaju osecaj stvarnosti. Pogotovo sto se nova generacija uopste ne oseca kao prethodna prema staroj postojbini. Tek ce se osetiti u narednim decenijama sta znaci egzodus Srba!
Nikola Tesla je rođen u Vojnoj Krajini koja je tada bila pokrajina u Austrijskom carstvu.
Slavni naučnik je bio stipendista Krajine. Jedinu penziju je primao od Kraljevine Srbije.