Marija Šarapova: Odlazak šampionke 1Foto: EPA-EFE/ SERGEI ILNITSKY

Pokušavala je Marija Šarapova dugo i na sve načine da produži svoju tenisku karijeru, ali joj njen poznati borbeni duh i čelična volja nisu bili dovoljni da se izbori sa učestalim povredama i vrati se u formu iz šampionskih dana, pa je osvajačica 36 singl titula, od čega pet s prefiksom grend slem, malo pre 33. godine otišla u takmičarsku penziju.

– Tenise, tebi kažem „zbogom'“ – objavila je na Instagramu ćerka Belorusa Jurija i Jelene, čija je naslednica rođena aprila 1987. u ruskom NJaganju, gde se par sklonio od posledica nuklearne katastrofe u Černobilju.

Prvi reket dobila je još kao četvorogodišnjakinja, od očevog najboljeg prijatelja i nekadašnjeg teniskog svetskog br. 1 Aleksandra Kofeljnikova, osnovne lekcije od zemljaka Jurija Jutkina, od starta impresioniranog njenim talentom, a vetar u leđa od čuvene Martine Navratilove, toliko oduševljene potencijalom i strašću šestogodišnje učesnice kampa u Moskvi da ju je preporučila slavnom Niku Bolitijeriju.

A mala Maša, posle peripetija u vezi s nepoznavanjem engleskog, boravišne vize za majku i slabo plaćenih poslova oca, u njenoj pratnji, tri leta kasnije dobila je stipendiju od 35.000 dolara i završila na akademiji za „pravljenje“ tenisera i teniserki velikog formata. A 188 centimetara visoka lepotica već 2004. održala je pobednički govor na Vimbldonu, pa ponovivši istu stvar na US openu (2006), Australijan openu (2008) i Rolan Garosu (2012, 2014) postala jedna od svega 10 vlasnica svih kruna sa turnira kategorije 2000, skupila 21. nedelju u ulozi ženskog br. 1 na svetu, zvanično proglašena za jednu od 30 legendi damskog tenisa, samo od mečeva za bodove zaradila bezmalo 38 miliona dolara, 11 godina držala primat među najbolje plaćenim sportistkinjama na svetu. Prosto, sve je pretvarala u „zlato“.

Naročito van terena, jer su njeni vrhunski rezultati i atraktivan izgled bili mamac za producente reklama, modne časopise, proizvođače odeće, satova… Sponzori joj nisu dali „mira“ ni kada je 2016. suspendovana, prvo na 24 pa na 15 meseci, jer je na lekarsku preporuku konzumirala zabranjeni meldonijum.

Međutim, to je ambasadorku dobre volje pri UN, bivšu verenicu slovenačkog košarkaša Sašu Vujčića i drugoplasiranu sa Olimpijskih igara u Londonu 2012, poznate i po ispuštanju jakih zvukova prilikom udaranja loptice (na Vimbldonu je jedan vrisak dostigao 101 decibel) nepovratno spustilo na niske teniske grane.

Zašto je loš plasman na nedavnom AO openu bio logičan nagoveštaj brzog kraja skoro dve decenije duge karijere ruske reprezentativke s domom u SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari