Uli Henes: Obožavani predsednik 1Foto: EPA-EFE/ PHILLIP GUELLAND

Postojaće Bajern i posle Urliha Ulija Henesa, ali teško da će iko ikada toliko napraviti s bavarskim gigantom kao što je njegov nekadašnji fudbaler, rodom iz Ulma.

I, do ovog petka, predsednik kluba iz Minhena u čijoj funkcionerskoj eri su u trofejnu salu unete 24 titule šampiona Nemačke od (29), 14 trofeja nacionalnog Kupa (od 19) i dva „ušata pehara“, namenjena osvajačima Lige šampiona.

– Šta ću raditi u budućnosti? O tome ću misliti kada se probudim u subotu – rekao je novinarima novopečeni penzioner pred redovnu klupsku godišnju Skupštinu i primopredaju vlasti sa bivšim direktorom Adidasa Herbertom Hajnerom, čije je preuzimanje Bajernovih upravljačkih komandi bila Henesova zamisao.

– Bajern je nezamisliv bez tebe. Klub neće biti ono što je danas – obratio mu se prethodnik Franc Bekenbauer, rekavši ono što svi misle o Henesovom tragu u klubu sa 1.000 zaposlenih, 300.000 članova, otplaćenim stadionom vrednim 340 miliona evra, ovogodišnjim prometom od 750 miliona evra i 52.000.000 profita.

Kao napadač/vezista nemačkog sportskog ponosa osvojio je (po) četiri domaća i evropska trofeja, a kao komercijalni direktor, generalni menadžer i predsednik (u više mandata) učinio finansijsko poslovanje kluba toliko stabilnim da se niko više ne seća da je pre njegovog ulaska u upravljački bord, 1. januara 1979. godine, Bajern imao samo 12 radnika, 12 miliona tadašnjih maraka prihoda i čak osam miliona duga u istoj valuti.

Oreol svemogućeg i obožavanog od armije navijača crveno-belih nisu mu okrnjili ni zatvorska kazna od tri i po godine, odnosno polovina tog vremena provedenih na robiji, zbog utaje privatnog poreza od najmanje 28,5 miliona evra. Štaviše, nedugo posle napuštanja luksuznog zatvora, odakle je nastavio da obavlja neke druge poslove za Bajern, dobio je poverenje 97 odsto skupštinskih glasača i bez protivkandidata vraćen u predsedničku fotelju.

Na žalost domaće konkurencije, besne zbog „otimanja“ igrača i trenera sa nemačkog tržišta, jer koga Bavarci pikiraju taj pre ili kasnije dospe na njegov platni spisak, ali na radost supruge Suzane, ćerke Sabine, sina Florijana i mlađeg brata Ditera, poput Ulija nekada veoma zapaženog reprezentativca Zapadne Nemačke.

Sada se porodica potomka mesara nada da će Henes imati više vremena za privatan život, pa i otklon od posla u fabrici u njegovom vlasništvu, a tako nešto priželjkuju i prijatelji jedinog preživelog putnika u avionskoj nesreći iz 1982. Pre svih eks Bajernovi prvotimci Sebastijan Dresler, Gerd Miler i Breno Borges, jer im je bio veliki oslonac i podrška u borbi sa depresijom i alkoholizmom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari