gzavije betelFoto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Liberalna vlada luksemburškog premijera Gzavijea Betela poražena je na parlamentarnim izborima, a priliku da formira vlast u toj zemlji posle deset godina ponovo je dobila konzervativna Hrišćansko-socijalna narodna partija (CSV).

Vladajuća koalicija izgubila je na izborima u nedelju, 8. oktobra, parlamentarnu većinu zbog slabog rezultata Zelenih, koji su deo tročlane koalicije sa socijaldemokratskom LSAP i Betelovom liberalnom Demokratskom partijom, preneli su mediji.

Iako su LSAP i DP sa po više od 18 odsto glasova ostvarile nešto bolji rezultat nego na prošlim izborima, Zeleni su sa 8,5 odsto glasova u odnosu na izbore 2018. izgubili pet mandata i pali na četiri poslanika.

Tri partije Plavo-crveno-zelene koalicije sada zajedno u donjem domu parlamenta, koji broji 60 poslanika, imaju 29 mandata

CSV je sa 29 odsto osvojenih glava obezbedila 21 mandat. Lider CSV Lik Friden rekao je da su birači masovno pokazali da žele drugačiju vladu i drugačiju politiku. „Stavili su CSV u poziciju da sada ima ključnu ulogu u formiranju vlade“, rekao je Friden, koji je ranije bio ministar finansija Luksemburga.

Matematički, CSV može da formira vladajuću koaliciju i sa Betelovom DP, koja ima 14 poslanika, i sa socijaldemokratama koji imaju 11.

Na četvrtom mestu, isped Zelenih je desničarska, populistička ADR sa pet poslaničkih mesta.

Ipak, i Gzavije Betel, koji je premijer Luksemburga od 2013. godine kada je nasledio potonjeg predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera iz CSV, izrazio je zadovoljstvo što je njegova partija osvojila dva dodatna mandata.

On je izrazio spremnost da bude i u sledećoj vladi, čak i ako ne bude premijer, prenele su agencije.

„Mi smo od velikih partija ona koja je najviše dobila. Mislim da posle ovog izbornog rezultata treba da budemo spremni da preuzmemo odgovornost i u narednoj vladi“, rekao je Betel svojim pristalicama.

I liderka socijaldemokrata Polet Lenard takođe je izrazila spremnost za pregovore o budućoj vladajućoj koaliciji.

Na izborima u Luksemburgu je od ukupno oko 660.000 stanovnika pravo glasa imalo oko 284.000 građana, a u toj zemlji glasanje na izborima je zakonska obaveza, pa je odziv bio 90 odsto.

I pored malog biračkog tela, prebrojavanje glasova trajalo je do kasno uveče zbog komplikovanog izbornog sistema koji omogućava ne samo da se glasa za izborne liste već i za pojedinačne kandidate iz različitih partija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari