Bivši britanski ambasador: Jasnije je nego ikad da Putin ne može pobediti, dva su razloga 1Foto: EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK

Bivši britanski ambasador u Belorusiji detaljno je objasnio zašto veruje da je „jasnije nego ikad” da Rusija ne može da pobedi u ratu u Ukrajini, navodeći gubitke na bojnom polju i, kako kaže, nesposobnost da se mobiliše rusko društvo.

U članku koji je objavio Međunarodni institut za strateške studije, Najdžel Guld-Dejvis piše o tvrdnjama Rusije da je Ukrajina planirala da upotrebi prljavu bombu na sopstvenoj teritoriji kako bi okrivila Rusiju.

Ukrajina je oštro odbacila tu tvrdnju, a zapadni lideri su upozorili Rusiju da tu tvrdnju ne koristi kao „izgovor za eskalaciju“.

Guld-Dejvis je rekao da je ruska optužba došla u kontekstu velikih neuspeha snaga ruskog predsednika Vladimira Putina. S jedne strane, ruske trupe su poražene na nekoliko frontova u ratu, kao što su istočna oblast Harkova i južna oblast Herson.

S druge strane, Rusija je izvršila ubrzanu delimičnu mobilizaciju vojnih rezervista koju je objavilo Ministarstvo odbrane Rusije krajem oktobra, nešto više od mesec dana nakon što je Putin najavio mobilizaciju 21. septembra.

Dok je mobilizacija pokazala da je Kremlj „shvatio koliko loše ide rat, njegov kraj bi pokazao da Kremlj razume rizike sa kojima se suočava namećući preterane zahteve ruskom društvu“, napisao je Guld-Dejvis.

Delimična mobilizacija, za koju je Putin rekao da će se odnositi samo na ruske državljane u rezervi i one koji su služili u oružanim snagama sa „određenim vojnim specijalnostima i relevantnim iskustvom“, izazvala je otpor Rusa.

Širom zemlje su izbili protesti, a više od 370.000 ruskih državljana napustilo je zemlju u dve nedelje nakon što je objavljena mobilizacija.

Iako su ruski vojni obveznici navodno ulazili u Ukrajinu, čini se da njihov dolazak nije preokrenuo tok rata u korist Rusije, rekao je Gould-Davies.

On je napisao da Rusija ne može da dobije rat i da sve što u ovom trenutku može da uradi jeste da zaustavi sukob „nametanjem troškova i pretnji“.

To uključuje ruske napade na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu i ruska upozorenja o mogućem nuklearnom napadu, da bi primorali Zapad da „nametne primirje Ukrajini“ ili da stvori izgovor za nuklearnu eskalaciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari