Bregzit kao šansa za Britaniju i Tursku 1

Proces izlaska Velike Britanije iz EU će konačno početi ove nedelje. To znači da je sada vreme za Ujedinjeno Kraljevstvo da isto tako požuri sa obnavljanjem svojih diplomatskih i trgovinskih veza u svetu, počevši od Turske.

Potencijal odnosa između Ujedinjenog Kraljevstva i Turske se godinama guši ispod teškog pokrivača pristupnih razgovora između EU i Ankare. Niko pri svom zdravom razumu, sa bilo koje strane Bosfora, nije zapravo poverovao da će se Turska ikad pridužiti EU. Ipak, izgledi za članstvo su sa entuzijazmom promovisani i održavani godinama, vezujući njihove odnose za krute i nespretne strukture pristupnih pregovora.

Ironija je to što je Ujedinjeno Kraljevstvo bilo jedno od najvećih zagovornika turskog članstva. Iako je to za Ujedinjeno Kraljevstvo bilo politički mudro u to vreme, sada se pokazuje kao razorna strategija za EU u celini. Odnosi između Berlina i Ankare su skoro srušeni. Bili smo svedoci sukoba između interventne policije i turske dijaspore na ulicama gradova u Evropi. Ozbiljna i zabrinjavajuća politička nestabilnost u Turskoj, izazvana smrtonosnim terorističkim organizacijama kao što su PKK, ISIS i Gülenist FETO, ne može se razumeti odvojeno od aspekta evropske neuspele diplomatije.

Kao Britanac poreklom iz istočne Evrope, mogu da vam kažem ponešto o tome koliko su birokratski pregovori o pristupanju EU zaglupljujući. Podeljeni u desetine pregovaračkih poglavlja, oni izjednačavaju istančanost strane diplomatije sa stavkama u domaćoj politici iz „pravnih tekovina“, knjige o pravilima EU koja ima 170.000 strana. Oni podgrevaju lažnu nadu s jedne strane, dok s druge podstiču osećanje ksenofobije. Seju seme populističkog razbijanja iluzija i frustracije. Kad-tad, sve dođe na naplatu. Nažalost za Tursku i EU, čini se da je to vreme upravo došlo.

Bregzit nas oslobađa tereta uplitanja EU u naša državna pitanja. Jedna od mnogobrojnih dobrih strana je da skida nezdrav briselski prekrivač koji guši neke od naših najboljih diplomatskih tradicija. Sada bi trebalo da pokidamo taj prekrivač, zapalimo ga, izbacimo kroz prozor i duboko udahnemo svež vazduh. Bregzit je jednostavan. To samo znači prepoznavanje istine: mi smo slobodna i suverena nacija, ne spajamo se sa svojim partnerima, već želimo da konstruktivno napredujemo i izbalansiramo naše trajne interese kroz trgovinu i saradnju sa drugim suverenim državama. A isto to važi za Tursku.

Kao saveznik, Turska je jedna od zemalja sa najvećim strateškim značajem za Ujedinjeno Kraljevstvo, kao i za Evropu, iako oni to nikako ne mogu da shvate. U pogledu samog geografskog položaja, značaj Turske će samo rasti u budućnosti. Svetsko leglo rata, terorizma i sektaštva, koje je već dovelo do toga da veliki broj ljudi migrira u Evropu, nalazi se upravo na pragu Turske. Kao što su to pre nas shvatili uvek strateški orijentisani Rusi, saradnja sa Turskom, zonom komparativne stabilnosti, naša je jedina i najbolja nada da izađemo na kraj sa nasilnim ispadima do kojih dolazi na Bliskom istoku.

Ujedinjeno Kraljevstvo nema izbora, već mora da ustane protiv ozbiljnih povreda vladavine zakona i prava pojedinaca u Turskoj i svuda u svetu. To je nerazdvojiv deo onoga što mi jesmo. I to čini diplomatiju takvom kakva jeste: delikatnom umetnošću balansiranja. Da, opasnost od raspada demokratije u Turskoj treba da izazove zabrinutost. Ali, isto tako treba da budemo zabrinuti i zbog krize u diplomatskim odnosima sa Turskom i okretanja ove zemlje prema Moskvi i ne-zapadnjačkim grupacijama, kao što je Šangajska organizacija za saradnju.

Ujedinjeno Kraljevstvo nikad ne bi trebalo da dozvoli da njegovi odnosi sa Turskom trpe na način na koji se to sad dešava sa tursko-nemačkim odnosima. Iz strateške i bezbednosne perspektive ovo bi bilo – a u slučaju Evrope već jeste – katastrofa. Oslobođeni od tereta Evropske unije, mi u Ujedinjenom Kraljevstvu imamo priliku da popravimo diplomatsku ravnotežu u našim odnosima sa Turcima koja nedostaje našim evropskim partnerima. Kao što je napad ispred Vestminsterske palate prošle nedelje nažalost pokazao, terorizam nas neće zaobići. On pogađa sve nas i može da se pobedi samo uz blisku saradnju sa drugim zemljama, a pogotovo sa Turskom.

Autor je član britanskog parlamenta za izbornu jedinicu Šruzberi i Atam, jedan je od autora izveštaja Izabranog komiteta za spoljne poslove o britansko-turskim odnosima koji je objavljen u petak

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari