Daeš i el Nusra jedine mete tokom primirja u Siriji 1Foto:FoNet AP

Važno je što je predsednik Rusije Vladimir Putin potvrdio svoj stav da su tokom primirja koje je na snazi u Siriji Daeš (Islamska država) i el Nusra jedine mete, rekla je juče nemačka kancelarka Angela Merkel. „Predsednik Putin može iskoristiti svoj uticaj kako bi se osiguralo da se primirje poštuje“, dodala je Merkelova na konferenciji za novinare u Parizu koju je održala zajedno sa francuskim predsednikom Fransoa Olandom.

                       p { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; }p.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; } Nemačka kancelarka i francuski predsednik su, pored svog bilateralnog susreta, juče održali i „TV konferenciju“ sa Putinom, zajedno sa premijerom Velike Britanije Dejvidom Kameronom i premijerom Italije Mateom Rencijem. Merkelova je kazala da su evropski lideri u kontaktu i sa Sjedinjenim Državama, „koje takođe imaju svoj deo odgovornosti“ u sirijskoj krizi.

Oland je kazao da bi sve oružane akcije u Siriji, osim onih uperenih protiv Daeša i el Nusre, predstavljale kršenje primirja. On je ocenio da primirje mora biti poštovano i da je razgovor sa ruskim predsednikom bio uspešan. Prema njegovim rečima, Putin se slaže da treba pokrenuti pregovore o tranziciji vlasti u Siriji na osnovu rezolucija Ujedinjenih nacija.

Cilj sastanka Olanda i Merkelove, kako su oboje rekli, bio je priprema za sastanak Evropskog saveta u ponedeljak kojem će prisustvovati i turski premijer Ahmet Davutoglu i čija će tema biti izbeglička kriza.

„Francuska i Nemačka su apsolutno saglasne da spoljne granice Evropske unije moraju biti zaštićene kako bi se osigurala sloboda kretanja u šengenskoj zoni“, rekla je Angela Merkel dodajući da je uloga Grčke „ključna“.

Ona je ponovila da je potrebno smanjivanje priliva izbeglica i migranata u Evropu i da je za krizu neophodno evropsko rešenje.

„Ako rešimo situaciju u Siriji, onda možemo pomoći rešenje izbegličke krize u Evropi, a posebno kada je reč o izbeglicama u Turskoj, Libanu i Jordanu“, rekao je Fransoa Oland. Govoreći o sastanku sa turskim premijerom koji će biti održan u ponedeljak, on je rekao da izbeglice u Tursku „moraju biti dobrodošle što je više moguće“. „Kada (izbeglice i migranti) dođu do granica Evrope, moramo biti sigurni odakle su. Granice sa Turskom i drugim partnerima moraju biti kontrolisane. Poslednjih dana je u tom smislu bilo napretka“, rekao je Oland, pomenuvši da je NATO razmestio brodove između Grčke i Turske, kao i da je i Francuska uputila svoj brod.

Francuski predsednik je naglasio da je potrebna bolja kontrola registracionih centara u Grčkoj kako bi se identifikovale izbeglice i migranti i „kako bi bili vraćeni nazad oni koji nisu kvalifikovani, što i Turska mora da prihvati“. Govoreći o finansijskoj pomoći EU Turskoj za zbrinjavanje izbeglica, Oland je još jednom istakao da „Turska mora čuvati granicu i voditi računa o ilegalnim migrantima“. „Naš cilj je i da vratimo šengen i da budemo sigurni da on može da funkcioniše“, rekao je Oland.

Francuska poštuje napore Nemačke u vezi sa kvotama za izbeglice i primiće 30.000 izbeglica, istakao je francuski predsednik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari