Uoči sastanka britanskog premijera Dejvida Kamerona i ostalih lidera EU juče u Briselu, gde je jedna od glavnih tema bila „radikalna centralizacija nadležnosti“ za borbu protiv migracione krize i stabilizaciju evrozone, stiče se utisak da je britanski referendum šlagvort za raspisivanje referenduma širom Evrope, ocenjuje Telegraf. Kao u vicu u kojem se gost u restoranu žali da ima mušicu u supi, a konobar mu odgovara: „Molim vas, tiše, inače će i ostali gosti poželeti isto u supi.“


Dakle, britanski referendum je mušica u supi, pošto, na nesreću lidera EU, izgleda da i birači širom Evrope žele da izađu na glasanje, navodi se u tekstu. Brisel je navikao na sporne referendume. Kada su Francuzi, Holanđani i Irci pre deset godina rekli „ne“ na referendumu Ustavnom i Lisabonskom ugovoru, ukazuje Telegraf, bio je to iritantan, ali, kako se na kraju ispostavilo, nevažan podsetnik da birači tek treba da nauče da vole evropski projekat.

„Britanska javnost nema monopol na evroskepticizam. Evropska javnost želi da ponovo bude upitana šta misli o suštinskim pitanjima državnosti“, upozorio je jedan neimenovani britanski zvaničnik. Međutim, izneti kompletno članstvo jedne zemlje na referendum, kako to radi Kameron, opasno je i bez presedana, a upotreba najjačih pejorativa u vokabularu EU je populistička. Poruka o „bregzitu“ (izlasku Britanije iz EU) će biti „ulivena“ kao „limenka piva u grlo žednog izbornog tela“, slikovito je upozorio zvaničnik.“

Zvaničnici sada govore o „zarazi“. Diplomate EU strahuju da će ukoliko se ispune zahtevi Britanije da se preinače ugovori na kojima počiva EU, radikalne partije širom kontinenta zahtevati ugovore koji njima odgovaraju, a tako propada unija, piše Telegraf. Postoji opasnost da referendum u Danskoj na kojem će se u decembru odlučivati o učestvovanju zemlje u evropskom pravosuđu preraste u očima birača u odlučivanje o članstvu u EU. Koalicija desničarskih partija pobedila je u Danskoj na opštim izborima pošto je izdala saopštenje u kojem izražava podršku za Kamerona i njegovu inicijativu za preinačenje ugovora, smenivši Hele Torning-Šmit, premijerku iz levičarskih redova. „On (Kameron) opoziciju gradi transnacionalno, bilo direktno ili indirektno“, rekao je Morten Meseršmit, član Evropskog parlamenta iz redova radikalne Danske narodne partije koja je zauzela prvo mesto na izborima u junu.

Blogeri u Holandiji su sakupili neophodnih 300.000 potpisa, kako nalaže novi zakon o referendumu, za organizovanje glasanja o sporazumu o pridruživanju koji su zaključili Brisel i Ukrajina. Na taj način se u pitanje dovodi ceo sporazum, a mnogi se nadaju da će to dovesti do šire podele. U anketama javnog mnjenja vodi Gert Vilders, lider konzervativne islamofobične i antievropske Partije za slobodu. „To pitanje u Britaniji podstiče ako ne nadu, što je možda prejaka reč, onda ideju da je još uvek moguće vratiti demokratiju u EU“, rekao je Bart Nidžman, urednik bloga GinStidžl koji je pokrenuo peticiju.

U Poljskoj je Partija zakona i pravde obećala da će raspisati referendum pre nego što se zemlja pridruži evrozoni. Partija je u Evropskom parlamentu u savezu s torijevcima i izgleda da ima izgleda da odnese pobedu na opštim izborima sledeće nedelje. U Finskoj se apeluje na raspisivanje referenduma o izlasku iz evrozone pre nego što dođe do nove dužničke krize.

Antiimigraciona Slobodarska partija u Austriji visoko se kotira uoči regionalnih izbora zahvaljujući izbegličkoj krizi, a ona zagovara referendum o članstvu u EU. „Kameron je stvorio nedvosmislene uslove za takvo glasanje“, kaže lider partije Hajnc-Kristijan Štrahe.

U Francuskoj rastu šanse da će Marina le Pen, liderka Nacionalnog fronta, ući u drugi krug predsedničkih izbora 2017. Ona je obećala raspisivanje referenduma sličnog britanskom ukoliko Francuska ne ukine evro i ne prekine da primenjuje politiku o slobodi kretanja. „Danas je to 'gregzit', sutra je 'bregzit', a prekosutra će biti 'fregzit'“, rekla je Le Pen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari