EP usvojio rezoluciju kojom osporava sposobnost Mađarske da predsedava Savetu EU 1foto EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Evropski parlament je danas ubedljivom većinom usvojio rezoluciju kojom dovodi u pitanje sposobnost Mađarske da bude predsedavajuća Savetu Evropske unije u drugoj polovini 2024. godine.

Neobavezujuću rezoluciju, za koju su glasala 442 evroposlanika, dok su protiv bila 144, podržalo je pet političkih grupa, od krajnje levice do desnog centra, i njome se izražava nezadovoljstvo zbog nazadovanja mađarske demokratije prethodnih godina, navodi briselski portal Politiko.

Ubedljiva podrška usvajanju rezolucije predstavlja kulminaciju višednevnih razgovora o tome da li Brisel može da preduzme korake kako bi sprečio da Mađarska predsedava Savetom EU, na kojem ministri članica EU odlučuju o politikama Unije.

Zemlje koje su na čelu Saveta EU smenjuju se na svakih šest meseci, a ta pozicija im omogućava da predsedavaju sastancima, da određuju dnevni red i da pregovaraju o političkim tekstovima.

Danas usvojena rezolucija nudi samo nedovoljno jasne predloge za sprečavanje mađarskog predsedavanja.

U dokumentu se otvara pitanje „kako će Mađarska moći verodostojno“ da preuzme predsedavanje Savetom EU i od te institucije se zahteva „da nađe odgovarajuće rešenje što je pre moguće“, uz upozorenje da će se u suprotnom suočiti sa „odgovarajućim merama“ Evropskog parlamenta.

U pozadini usvajanja rezolucije stoji dugotrajni sukob Budimpešte i Brisela po pitanju vladavine prava u Mađarskoj. EU uskraćuje milijarde evra Mađarskoj zbog optužbi da nije sprovela potrebne reforme u oblasti vladavine prava za vreme vladavine nacionalističkog premijera Viktora Orbana.

Mađarska ministarka pravde Judit Varga kritikovala je u utorak najavu usvajanja rezolucije kao „besmislicu“, navodeći da Evropski parlament „nema nikakvu ulogu“ kad je reč o redosledu predsedavanja Savetom EU.

Iako autori rezolucije priznaju da ne postoji očigledan pravni put kojim bi bilo sprečeno mađarsko predsedavanje, oni navode i da Evropski parlament „nije sasvim nemoćan“.

Neki članovi parlamenta su, na primer, zapretili da će ograničiti saradnju sa mađarskim predsedništvom na najmanju moguću meru ili da će omogućiti disidentima poput novinara ili akademika da na događajima budu pored zvaničnika Mađarske.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari