EU uvela sankcije protiv šefa zatvora u kojem je opozicionar Navaljni 1Foto: Beta-AFP/Alexander Zemlianichenko

Evropska unija je danas objavila da je uvela sankcije za 12 pojedinaca u Rusiji, među kojima je i šef zatvora u kojem je opozicionar Aleksej Navaljni, a uvela je sankcije i za pet entiteta odgovornih za „teška kršenja ljudskih prava“.

Ove mere uvedene su po Globalnom režimu sankcija EU zbog kršenja ljudskih prava.

Usvojene sankcije usmerene su na one koji su „zloupotrebili tehnologiju prepoznavalnja lica s ciljem arbitrarnih masovnih hapšenja u Rusiji, kao i donošenje politički motivisanih presuda opozicionim licima, aktivistima za demokratiju i oštrim kritičarima Kremlja, kao što su Aleksej Navaljni i Vladimir Kara Murza“, saopštio je danas Savet EU koji predstavllja 27 zemalja članica Unije.

Sankcionisana su razna tela grada Moskve, ministri u gradskoj vladi i zamenici gradonačelnika, tri kompanije koje proizvode ili organizuju tendere za sisteme za prepoznavanje lica.

Sankcije pogađaju i pojedince odgovorne za upravljanje kaznenom kolonijom gde je Navaljni od kada mu je izrečena politički motividana presuda u martu 2022. godine, a sankcionisan je i pripadnik ruske Savezne bezbednosne službe (FSB) koji je bio uključen u pokušaj ubistva Vladimira Kara-Murze upotrebom nervnog otrova, navodi se u saopštenju.

EU je navela da osuđuje to što se nastavlja pogoršanje ljudskih prava u Rusiji gde je „neopravdan i ničim izazvan agresivan rat protiv Ukrajine povećao unutrašnju represiju, drastično ograničio slobodu mišljenja i izražavanja i slobodu medija i uveo novu ratnu cenzuru“, navodi se u saopštenju.

EU snažno osuđuje naglo umnožavanje restriktivnih ruskih zakona i sistematsku represiju protiv građanskog društva i aktivista za ljudska prava, kao i nesmanjeno gušenje nezavisnih medija, pojedinačnih novinara, članova političke opozicije i druge glasove kritike.

Zbog kršenja ljudskih prava nove kaznene mere EU uvedene su danas i protiv 18 pojedinaca i pet entiteta u Avganistanu, Centralnoj Afričkoj Republici, Južnom Sudanu, Ukrajini i Rusiji, naveo je Evropski savet. To su zamrzavanje imovine, zabrana kompanijama i građanima EU da sankcionisanim pojedincima ili entitetima stave novac na raspolaganje, a za pojedince je uvedena i zabrana putovanja u zemlje EU.

Savet EU je 7. decembra 2020. uspostavio Globalni režim sankcija zbog kršenja ljudskih prava, koji se primenjuje povodom dela kao što su genocid, zločini protiv čovečnosti i drugo teško kršenje ljudskih prava – mučenje, ropstvo, likvidacije, proizvoljno hapšenje ili pritvaranje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari