Gruzijski parlament održao poslednje čitanje zakona o stranim agentima 1Foto: EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI

Gruzijski parlament je u utorak započeo treće i poslednje čitanje zakona koji je izazvao podele i masovne proteste, a kritičari ga vide kao pretnju demokratskim slobodama i težnjama zemlje da se pridruži Evropskoj uniji.

Zakonom bi se od medija i nevladinih organizacija i drugih neprofitnih organizacija zahtevalo da se registruju kao „oni koji ostvaruju interese strane sile“ ako primaju više od 20 odsto svojih sredstava iz inostranstva.

Prema pisanju Toronto stara, koji se poziva na Asošiejted pres, veliki broj demonstranata okupio se u utorak ujutru ispred parlamenta, usred velikog prisustva policije, da još jednom protestuju protiv zakona, dok su poslanici raspravljali o njemu uoči glasanja. Tokom vikenda, hiljade ljudi izašlo je na ulice gruzijske prestonice Tbilisija, a mnogi su ostali ispred parlamenta do ponedeljka ujutru.

Opozicija osuđuje nacrt kao „ruski zakon“, jer Moskva koristi sličan zakon za obračun sa nezavisnim medijima, neprofitnim organizacijama i aktivistima koji su kritični prema Kremlju.

Predlog zakona je skoro identičan onom da je vladajuća partija Gruzijski san bila pod pritiskom da se povuče prošle godine nakon uličnih protesta. Obnovljene demonstracije potresle su Gruziju, a demonstranti su se sukobili sa policijom, koja je koristila suzavac i vodene topove da rastera masu.

Vlada kaže da je predlog zakona neophodan da bi se zaustavio, kako smatraju, štetan strani uticaj na politiku zemlje i da bi se sprečilo da neodređeni strani akteri pokušaju da je destabilizuju.

Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili, koja je sve više u sukobu sa vladajućom strankom, obećala je da će staviti veto na zakon, ali Gruzijski san ima većinu dovoljnu da nadglasa predsednički veto.

Parlament je usvojio drugo čitanje zakona ranije ovog meseca, nakon protesta koji su okupili desetine hiljada ljudi.

Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel u utorak je govorio o Gruziji u Kopenhagenu na konferenciji o demokratiji i rekao da „ako žele da se pridruže EU, moraju da poštuju osnovne principe vladavine prava i demokratske principe“.

U parlamentu je izbila tuča dok su poslanici raspravljali o zakonu u utorak. Poslanik iz Gruzijskog sna Dimitrij Samharadze viđen je kako napada Levana Habeišvilija, predsednika glavne opozicione stranke Jedinstveni nacionalni pokret, nakon što ga je Habeišvili optužio za organizovanje rulje za prebijanje pristalica opozicije.

Proteklih dana nekoliko demonstranata i opozicionara je pretučeno. Opozicija je incidente povezala sa masovnim protestima koji su zahvatili južnokavkavsku zemlju sa 3.7 miliona stanovnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari