Gruzijski premijer Irakli Garibašvili podneo ostavku 1Foto: EPA-EFE/Szilard Koszticsak HUNGARY OUT

Gruzijski premijer Irakli Garibašvili podneo je danas ostavku, piše Politico, navodeći da je njegov odlazak usledio mesec dana nakon što se milijarder Bidžina Ivanišvili vratio u vladajuću partiju Gruzijski san u zemlji kao počasni predsednik.

Garibašvili nije najavio naslednika.

Provladin kanal Imedi izvestio je da se očekuje da će ga naslediti Iraklim Kobahidze, trenutni predsednikom Gruzijskog sna.

Garibašvili je potvrdio da mu je ponuđeno mesto predsedavajućeg Gruzijskog sna, pripisujući svoju ostavku „unutrašnjem demokratskom principu rotacije“ u stranci dodajući da je nužno da se pripremi za ovogodišnje parlamentarne izbore.

„U timu ima mnogo uspešnih lidera i važno je da se drugima pruži prilika“, rekao je Garibašvili u televizijskom obraćanju.

Očekivana rekonstrukcija

Očekivanja od rekonstrukcije vlade porasla su nakon što se Bidzina Ivanišvili, osnivač vladajuće stranke, iznenada vratio u politiku kao počasni predsednik Gruzijskog sna u decembru 2023.
Pričalo se da želi da smeni Garibašvilija uoči izbora zbog optužbi za umešanost premijera u korupciju.

Garibašvili je nasledio Ivanišvilija na mestu premijera nakon što je ovaj podneo ostavku u novembru 2013.

Ivanišvili se vratio u politiku 2018. kao predsednik Gruzijskog sna, ali se povukao u januaru 2021, ubrzo nakon što je obezbedio pobedu svoje stranke na parlamentarnim izborima u oktobru 2020.

On je tada obećao da je njegov odlazak iz politike konačan jer je „ostvario“ svoju misiju.

Od tada, međutim, Ivanišvili se naširoko smatra neformalnim gruzijskim vladarom, uprkos tome što nije imao zvaničnu poziciju u stranci ili vladi.

Ključni izbori za kandidaturu Gruzije za EU

Gruzija je postala zemlja kandidat za članstvo u EU u novembru 2023. godine, a Komisija je postavila devet uslova koje zemlja mora ispuniti da bi se pridružila, uključujući održavanje slobodnih, fer i konkurentnih izbora.

Međutim, iako teži članstvu zemlje u EU, vlada Gruzijskog sna je kritikovana zbog svojih autoritarnih tendencija, pa čak i zbog smirivanja ruskog predsednika Vladimira Putina.

Prošle godine je pokušala da donese zakon u Putinovom stilu koji bi zahtevao da se sve organizacije koje dobijaju više od 20 odsto finansiranja iz inostranstva registruju kao strani agenti; zakon je odbačen nakon masovnih protesta.

Opozicione stranke tvrde da Ivanišvili zapravo koči Gruziju na njenom putu ka članstvu u EU.

„Ono što je jasno je da oligarh ruskog porekla Bidžina Ivanišvili rekonstruiše svoj čopor kako bi pojačao vlast kako se izbori približavaju“, rekla je poslanica Tina Bokučava iz opozicione partije Ujedinjeni nacionalni pokret.

Nakon što bude objavljen novi kandidat za premijera, gruzijski parlament će imati dve nedelje da odobri novu vladu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari