Incko: Izbori u skladu sa zakonom 1Foto: N1 (Arhiva)

Visoki predstavnik Valentin Incko danas je predstavio svoj šestomesečni izveštaj Savetu bezbednosti UN ukazujući na potrebu brzog formiranja vlasti na svim nivoima, jer „Bosna i Hercegovina jednostavno ne može sebi dozvoliti još jedan period u kojem će dominirati političke razmirice i opstrukcije“.

S obzirom da su sada objavljeni izborni rezultati, BiH je potrebno neometano i što brže formiranje vlasti, rekao je Incko napominjići da je pobeda Željka Komšića nad dosadašnjim hrvatskim članom Predsedništva Draganom Čovićem dovela do situacije u kojoj je nekoliko zvaničnika iz HDZ BiH i susedne Hrvatske izbore proglasilo nelegitimnim, pa čak i nezakonitim i antidejtonskim. Incko je istakao činjenicu da su izbori sprovedeni prema istim pravilima koja su se primenjivala i tokom svih prethodnih izbora.

„Dok neki imaju politički cilj da menjaju postojeći sistem, to se ne može koristiti za negiranje zakonitosti procesa koji se odvijao u skladu sa zakonom i Mirovnim sporazumom; niti se može zloupotrebiti kako bi se opravdali budući bojkoti i blokade.“ Incko je u izveštaju napomenuo da je i izbor Milorada Dodika u Predsedništvo BiH „takođe pokrenuo neka pitanja, imajući u vidu njegove ranije brojne istupe protiv države BiH“ i „neke provokativne izjave u javnosti o zastavi BiH i polaganju zakletve“.

Bez obzira na to, čvrsto sam uveren da nije korisno ili ispravno procenjivati nove članove Predsedništva pre nego što stupe na dužnost, smatra Incko. Govoreći pred Savetom bezbednosti o sprovođenju i rezultatima oktobarskih izbora, visoki predstavnik je izvestio o periodu predizborne kampanje koju su obeležili podeljeni stavovi o osnovnim temama, kao i o pritužbama protiv navodnih izbornih nepravilnosti, napominjući „da se čini da je poverenje javnosti u integritet izbornog sistema na najnižem do sada zabeleženom nivou i da novi organi vlasti moraju gledati na vraćanje ovog poverenja, putem značajnih poboljšanja i osiguranja bolje transparentnosti, kao na prioritet koji se mora hitno rešavati“. Visoki predstavnik je naveo da je u septembru zabeležena jedna od retkih dobrih vesti u sektoru vladavine prava, kada je Parlamentarna skupština BiH nakon nekoliko meseci nesuglasica konačno usvojila, uz pomoć šire međunarodne zajednice, izmene i dopune Zakona o krivičnom postupku BiH, navodi OHR.

Incko je istakao da je uprkos teškoj političkoj atmosferi tokom proteklih šest meseci, proces EU integracija neupitno ostao sastavni deo političkih procesa i da građani nastavljaju snažno da podržavaju proces EU integracija. Visoki predstavnik je naglasio kontinuiranu potrebu za pomirenjem i dijalogom u BiH, napominjući da je tokom perioda na koji se odnosi njegov izveštaj bilo tendencija koje idu u pravcu negiranja ili relativiziranja ratnih zločina, pa čak i neprihvatljivog glorifikovanja ratnih zločinaca. Imajući na umu da su dva međunarodna suda svojim presudama potvrdila da se u Srebrenici dogodio genocid, visoki predstavnik je rekao da poništavanje izveštaja o Srebrenici Vlade Republike Srpske iz 2004. godine smatra velikim korakom unatrag za napore koji se preduzimaju na pomirenju u BiH.

Ovaj potez je takođe u suprotnosti s aktivnostima u susednoj Republici Srbiji čija je Skupština 2010. godine usvojila istorijsku deklaraciju kojom se osuđuju zločini počinjeni u Srebrenici – deklaraciju koja je još na snazi. Incko je rekao da želi dati nekoliko preporuka novim vlastima u BiH, ali i široj međunarodnoj zajednici da ih podrži u tome. Prvo, moraju se odmah poduzeti mere da se ojača vladavina prava; drugo, mora se podržati i jačati funkcionalnost i nezavisnost, kao i stabilnost zvaničnih institucija; treće, treba pokrenuti ekonomski razvoj i konačno, te reforme moraju se provesti što hitnije imajući u vidu ogroman broj mladih ljudi koji odlaze iz BiH – između 20.000 i 30.000 svake godine. „Uprkos činjenici da mnoge vodeće stranke nisu uključile ova pitanja u svoje predizborne platforme, nakon što stupe na vlast neće ih moći ignorisati“, poručio je Incko.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari