Istraživanje: Da li su muškarci bolji lideri od žena? 1foto: EPA/Fernando Bizerra Jr.

U proteklih deset godina nije bilo napretka u smanjenju seksističkih predrasuda koje su se „ukorenile“ u društvu uprkos kampanjama za promociju ženskih prava kao što je MeToo, izrazio je žaljenje UN.

I za muškarce i za žene, „društvene norme zasnovane na rodnim stereotipima su široko rasprostranjene širom sveta: skoro 90 odsto stanovništva ima bar jednu seksističku predrasudu” od sedam anketiranih koje je istraživao UN – ov Programa za razvoj (UNDP).

Ovi „stereotipi su široko rasprostranjeni među muškarcima i ženama, što sugeriše da su duboko ukorenjeni i da podjednako utiču na muškarce i žene“, navodi se u izveštaju.

UNDP je, koristeći podatke iz Svetske ankete o vrednostima – međunarodnog projekta o promeni vrednosti i verovanja u svetu, koji pokriva 80 zemalja sa 85 posto svetske populacije – ažurirao svoj indeks društvenih normi o rodu, koji uključuje političke i ekonomske dimenzije, a tiče se obrazovanja i fizičkog integriteta.

Taj indeks pokazuje „nema poboljšanja predrasuda prema ženama u poslednjih deset godina“, „uprkos velikim globalnim i nacionalnim kampanjama za ženska prava“, kao što je MeToo, ističe UNDP.

Skoro polovina svetske populacije (49 odsto) i dalje smatra da su muškarci bolji politički lideri od žena

Na primer, skoro polovina svetske populacije (49 odsto) i dalje smatra da su muškarci bolji politički lideri od žena, a samo 27 odsto smatra da je za demokratiju važno da žene imaju ista prava kao i muškarci.

Gotovo polovina stanovništva (46 odsto) smatra da muškarci imaju veće pravo na rad, a skoro isto toliko (43 odsto) smatra da su muškarci bolji direktori preduzeća.

Četvrtina stanovništva smatra da je u redu da muškarac tuče ženu, a 28 odsto da je fakultetska diploma važnija za muškarce.

Ovakvi stereotipi su „prepreka“ za žene i dovode do „kršenja“ njihovih prava.

„Ako ne potisnemo takve društvene norme, nećemo postići ravnopravnost muškaraca i žena i ciljeve održivog razvoja“, upozorava se u izveštaju.

Ova stagnacija stereotipa se zapravo dešava u vremenima pada ljudskog razvoja uopšte, a povezana je sa pandemijom kovida 19.

„Društvene norme koje ograničavaju prava žena štetne su za društvo u celini jer ometaju napredak ljudskog razvoja“, prokomentarisao je u saopštenju Pedro Konseikao, direktor Kancelarije za praćenje humanog razvoja UNDP-a.

Svi ćemo imati koristi ako se garantuju sloboda i prava žena“, istakao je on, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari