severnokorejsko oružje za rusijuFoto: EPA-EFE/KCNA EDITORIAL USE ONLY

Činjenica da Rusija nabavlja oružje od Irana i Severne Koreje ukazuje na sve snažniju povezanost vojnih i diplomatskih interesa Moskve i dve zemlje koje se smatraju izgnanicima na međunarodnoj sceni.

Pored ponovnih optužbi Vašingtona da Rusija pokušava da nabavi velike količine artiljerijske municije iz Pjongjanga, povrh raketa i kamikaza i drugih dronova koje je već kupila od Irana, povećana potražnja Moskve za oružjem ukazuje na sve veće logističke probleme u ratu Vladimira Putina protiv Ukrajine.

Kako je za Gardijan objasnio jedan stručnjak, moguće je da Rusija pokušava da stabilizuje svoju proizvodnju i sanbdevanje ključnjim artiljerijskim granatama tokom predstojeće zime tako što traži municjiu iz Severne Koreje i drugih mesta, kako bi omogućila svojim fabrikama da nadoknade zaostatke u proizvodnji.

Kontinuirani napori Kremlja da obezbedi oružje sugerišu da Rusija planira da će se borbe u Ukrajini nastaviti dobrim delom naredne godine uprkos brojnim skorašnjim zastojima na bojnom polju koje su pretrpele njene snage u istočnom regionu Donbas i na jugu Ukrajine.

U najnovijoj proceni američkih obaveštajnih službi o pokušajima Rusije da nabavi artiljerijsko oružje od Severne Koreje ukazuje se da Pjongjang možda pokušava da prikrije snabdevanje oružjem preko zemalja na Bliskom Istoku i na drugim mestima.

„Naše informacije ukazuju da Severna Koreja potajno snabdeva Rusiju za ratu u Ukrajini sa znatnim brojem artiljerijskih granata, istovremeno prikrijavući pravu destinaciju isporuka oružja tako što pokušava da to izgleda kao da se oružje šalje u zemlje Bliskog Istoka ili severne Afrike“, rekao je Džon Kirbi, portparol američkog saveta za nacionalnu bezbednost.

Iako Kirbi nije imenovao tranzitne zemlje, poznato je da Severna Koreja snabdeva oružjem Iran i da sve zemlje sarađuju na razvoju projektila.

Severna Koreja je narošito privlačna za Rusiju kao izvor raketa i granata poštp proizvodi isti kalibar oružje za severnokorejske varijenta sistema iz sovjetske ere u ima velike zalihe.

„Severna Koreja predstavlja možda najveći izvor kompatibilne stare artiljerijske municije izban Rusije, uključujući domaća proizvodna postrojenja za dalje zalihe“, objasnio je Džozef Dempsi, naučni saradnik na Međunarodnom institutu za strateške studije.

Osim dobro utvrđenih ruta za za snabdevanje oružjem preko Bliskog Istoka, Severna Koreja ima dobru železničku povezanost sa udaljenim istočnim regionima Rusije iz svog severnog grada Tumangang.

Iako je severnokorejska prodaja oružje predmet sankcija Ujedinjenih nacija – što Moskva u teoriji podržava – Pjongjang je uspeo da nastavi sa snabdevanjem oružjem.

„Severnokorejsko oružje cirkuliše i postoje dobro utvrđene rute ka Iranu“, rekao je za Gardijan Džek Votling, viši naučni saradnik na britanskom Kraljevskom institutu za studije odbrane i bezbednosti.

„Rusima ponestaju brojne ključne stvari, među kojima su artiljerijski meci od 122 milimetra, a Severna Koreja ima znatne zalihe te municije. Vrlo je verovatno da se ona dostavlja u Rusiju različitim rutama“, dodao je on.

I dok je približavanje ruskih i iranskih interesa – ne samo po pitanju njihove zajedničke vojne podrške režimu Bašara al Asada u Siriji – već dobro dokumentovano, sada je i Severna Koreja sve prisutnija u tome.

Pošto je Severna Koreja jedna od nekoliko zemalja koje priznaju pokušaj Moskve da nezakonito anektira četiri regiona u Ukrajini koji se nalaze pod delimičnom ruskom okupacijom, Rusija je zauzvrat iskoristila svoje pravo na veto u Savetu bezbednosti da ranije ove godine blokira uvođenje novih sankciji Pjongjangu.

I ranije ove godine su azijski istraživački centri, spekulišući o sve većoj saradnji Moskve i Pjongjanga, sugerisali da bi Severna Koreja, osim što verovatno ima koristi od priliva novca iz Rusije, mogla da traži od Moskve tehnologiju i materijale za svoje programe za razvoj balističkih projektila koji su predmet sankcija.

O produbljivanju odnosa svedoče i javne izjave Putina i severnokorejskog lidera Kim Džong Una, u kojima se pominje njihova zajednička želja da prošire svoje „sveobuhvatne i konstruktivne bilateralne odnose“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari