Kim i Putin razmenili pisma, potvrdili dalji razvoj odnosa Moskve i Pjongjanga 1foto EPA-EFE/KCNA

Lider Severne Koreje Kim Džong Un i ruski predsednik Vladimir Putin razmenili su pisma u kojima su se saglasili da će nastaviti da razvijaju veze između dve države i, kako je to formulisao Kim, „dugogodišnji strateški odnos“, navela je severnokorejska državna novinska agencija KCNA.

Pisma su razmenjena povodom obeležavanja 78. godišnjice oslobođenja Koreje od kolonijalne vladavine Japana od 1910. do 1945. godine, značajnog datuma koji se i u Južnoj Koreji slavi kao državni praznik, prenosi Rojters.

Kim je u pismu Putinu istakao da je prijateljstvo između dve zemlje sklopljeno u Drugom svetskom ratu pobedom nad Japanom i to prijateljstvo Severne Koreje i Rusije danas „u potpunosti demonstriraju svoju nepobedivost i moć u borbi koja ima za cilj razbijanje samovolje i hegemonije imperijalista“.

„Čvrsto sam uveren da će se prijateljstvo i solidarnost između naše dve zemlje dalje razvijati u pravcu stvaranja dugogodišnjih strateških odnosa koji su usklađeni sa zahtevima nove epohe. Naše dve zemlje će uvek izaći kao pobednice, koje se međusobno snažno podržavaju i sarađuju u postizanju zajedničkog cilja“, poručio je između ostalog Kim u pismu Putinu.

Ruski predsednik je u svojoj poruci Kimu, takođe obećao podršku jačanju bilateralnih veza.

„Siguran sam da ćemo ojačati našu bilateralnu saradnju na svim poljima za dobrobit dva naroda i stabilnost i bezbednost Korejskog poluostrva i cele severoistočne Azije“, naveo je Putin, prenosi KCNA.

SAD su optužile Severnu Koreju da šalje oružje Rusiji za rat u Ukrajini, uključujući artiljerijske granate, ručne raketne bacače i projektile, ali i Pjongjang i Moskva su negirali bilo kakve transakcije s oružjem.

Lideri Južne Koreje, Sjedinjenih Država i Japana razgovaraće o bezbednosnoj saradnji u vezi sa Severnom Korejom, Ukrajinom i drugim pitanjima na trilateralnom samitu 18. avgusta u letnjikovcu američkog predsednika u Kemp Dejvidu u Merilendu.

U odvojenoj objavi severnokorejske agencije KCNA, zamenik ministra spoljnih poslova Pjongjanga, Kim Son Gjong, kritikovao je Vašington zbog sazivanja sednice Saveta bezbednosti UN o stanju ljudskih prava u Severnoj Koreji.

Sastanak, zakazan za četvrtak i koji su zatražile Sjedinjene Države, Albanija i Japan, bio bi prvi zvanični sednica SB UN-a o tom pitanju od 2017. godine, ali se Kina tome usprotivila, rekavši da će to samo „intenzivirati konfrontaciju i antagonizam“.

Kim, zamenik ministra, rekao je da je planirani sastanak „otvoreno razotkrio ružno neprijateljsko lice SAD ispunjeno osećajem konfrontacije“, istovremeno naglašavajući realnost SB UN-a koji je, kako je ocenio, „disfunkcionalan pod prisilnim autoritetom i zloupotrebom moći Amerike“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari