Kim zapretio otkazivanjem samita sa Trampom 1Foto:EPA-EFE JIM LO SCALZO

Severna Koreja je iznenada otkazala razgovore sa susednom Južnom Korejom planirane za danas, i zapretila mogućnošću otkazivanja dugo očekivanog samita između Donalda Trampa i Kim DŽong Una najavljenog za 12. jun.

 U prvom slučaju, Pjongjang je ljut zbog združenih vojnih manevara Južne Koreje i SAD. Iako je ranije Pjongjang govorio da neće imati ništa protiv tih vežbi, one su ipak ocenjene kao „provokacija sa vojnim rukopisom“ koja narušava diplomatske napore.

U drugom slučaju, prst je uperen u američkog savetnika za nacionalnu bezbednost DŽona Boltona. NJegova poslednja izjava da bi Severna Koreja trebalo da primeni „libijski model“ denuklearizacije koju je bilo lako proveriti i nakon čega je Libija obezbedila ekonomsku pomoć i normalizaciju odnosa sa SAD, razljutila je Pjongjang. Jer se vrlo dobro sećaju kako se Gadafi „razoružao od nuklearnog programa“ pa su ga koju godinu kasnije i ubili prozapadni pobunjenici, podsećaju agencije. U prošlosti je Severna Koreja ukazivala da je Libija možda mogla da izbegne zapadnu vojnu intervenciju da je zadržala svoj nuklearni program.

U saopštenju, „sa prizvukom besa“, zamenik severnokorejskog šefa diplomatije Kim Kje Gvan optužuje SAD za nesmotrene izjave i pribegavanje lošim namerama. Ako SAD i dalje budu insistirale na tome da Severna Koreja odustane od svog nuklearnog oružja postoji mogućnost otkazivanja dugo očekivanog samita, kaže on i dodaje: „Ne krijemo naša osećanje odvratnosti prema Boltonu.“

Poznato lice još iz Bušove administracije, Bolton važi za okorelog konzervativca, jakog branioca američke moći i zastupnika teze da se ta jaka moć koristi i izvan granica zemlje. Prethodno je govorio da bi bilo „savršeno legitimno“ da se izvede preventivni udar na Severnu Koreju.

Kim Kje Gvan navodi da ovakve izjave ne doprinose dijalogu dve zemlje. „Ovo je manifestacija užasnih poteza da se našoj dostojanstvenoj zemlji nametne sudbina Libije ili Iraka koji su razrušeni zahvaljujući velikim silama.“

Procene su i da bi ovo saopštenje Pjongjanga trebalo razmotriti kao pucanj upozorenja Trampovoj administraciji. Centralna severnokorejska novinska agencija navodi da će sudbina samita sa SAD kao i bilateralnih odnosa dveju zemalja biti jasna ako Vašington bude i dalje zagovarao libijski model denuklearizacije za Severnu Koreju. U saopštenju se dodaje da će u tom slučaju Tramp ostati upamćen kao „neuspeli predsednik ako bude sledio korake svojih prethodnika“.

Dopisnica Bi-Bi-Sija iz Seula kaže da Severna Koreja, koja već dugo govori da je njen nuklearni arsenal od suštinskog značaja za njen opstanak kao države, sada iznosi vrlo jasne zahteve. U Kimovom saopštenju, prenetom u državnim medijima, navodi se da „ako nas SAD priteraju u ćošak i zatraže da odustanemo od nuklearnog oružja nećemo više biti zainteresovani za razgovore i dobro ćemo razmotriti da li da prisustvujemo samitu u junu“. Kako je rekao, Severna Koreja je imala velika očekivanja ali da je veoma žalosno to što „nas SAD provociraju pljuskom smešnih izjava“.

Kim Kje Gvan je visoko cenjen u severnokorejskom rukovodstvu i ranije je učestvovao u pregovorima sa SAD. Tako da je malo verovatno da njegove komentare nije lično potpisao Kim DŽong Un.

Promena tona Pjongjanga iznenadila je američke zvaničnike. Analitičari kažu da Severna Koreja možda ovim želi da „ojača samu sebe“ pre razgovora. Američki Stejt department navodi da ne odustaju od planova organizacije samita dveju zemalja, dok se Tramp još nije oglasio. Analitičari ukazuju da je Pjongjang potrošio mnogo godina na izgradnju svog nuklearnog arsenala koji ga i puno košta tako da im nije lako da ga se odreknu. Stoga upoređivanje Severne Koreje i Libije kao što je to pokušao Bolton nije ponuda koja nudi komfor.

Kim Hjun Vok, profesor na korejskoj nacionalnoj Diplomatskoj akademiji u Seulu, smatra da Severna Koreja „zna da otkazivanje susreta sa Trampom ne bi bilo dobro niti u njihovom interesu, ali ne bi bilo dobro ni u interesu SAD. Ali severnokorejski režim ne može da prihvati zahtev SAD o denuklearizaciji bez prethodnih garancija za bezbednost. Videćemo šta će Tramp uraditi“.

Adam Maunt, analitičar pri Federaciji američkih naučnika, ukazuje da Severna Koreja zna kako da iznese eksplicitne pretnje, te da su po njihovim standardima ovo prilično oprezne pretnje. „Može biti da je ovo igra kako bi stekli dodatnu jačinu ili jednostavno da vide kako će Trampov tim reagovati“. U tvitu Minatra Obe, bivšeg stručnjaka Stejt departmenta za Severnu Koreju, piše: Pitanje je da li su oni voljni da idu toliko daleko ili se samo trude da steknu određeni uticaj i testiraju koliko želimo samit“.

U međuvremenu, satelitski snimci objavljeni na veb sajtu 38 Sever, koji analizira korejska pitanja, prikazuju nekoliko zdanja u planinskim oblastima koja su porušena što ukazuje na to da Sever ispunjava obećanje o razoružavanju svog nuklearnog postrojenja u Pungje-ri.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari