Kina negira da diskriminiše Afrikance 1Foto: EPA-EFE/ ROMAN PILIPEY

Pod snažnim međunarodnim pritiskom, kineska vlada je obećala da će poboljšati tretman Afrikanaca u južnom gradu Guangdžou posle optužbi za diskriminaciju povezanu sa pandemijom virusa korona, i saopštila da odbacuje sve navode o rasizmu i diskriminaciji.

Afrikanci u ovom industrijskom centru sa 15 miliona stanovnika tvrde da su postali mete sumnje i da su podvrgnuti prinudnim iseljenjima, proizvoljnom stavljanju u karantin i masovnom testiranju na virus korona, naročito sada dok Peking pojačava borbu protiv „uvezenih“ infekcija.

Afrička unija je izrazila „krajnju zabrinutost“ zbog takve situacije i pozvala vladu u Pekingu da hitno preduzme mere kako bi se to ispravilo. Sjedinjene Države su osudile „ksenofobiju prema Afrikancima koju sprovode kineske vlasti“.

Skorašnji talas novih slučajeva zaraze koji se povezuje sa nigerijskom zajednicom u Guangdžou, najvećem gradu na jugu Kine, doveo je do toga da stanovnici i zvaničnici zaduženi za suzbijanje pandemije navodno diskriminišu Afrikance.

Nekoliko njih je za agenciju AFP reklo da su prinudno iseljeni iz svojih domova i da hoteli nisu hteli da ih prihvate.

„Kineska vlada pridaje veliki značaj životima i zdravlju stranih državljana u Kini. Lokalne vlasti u Guangdžou smatraju da je od velike važnosti zabrinutost koju su izrazile neke afričke zemlje i ubrzano rade na poboljšanju svojih metoda rada“, rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Lijian.

Među merama koje je on najavio su nediskriminatorne zdravstvene službe i hoteli za strance od kojih se zahteva da budu podvrgnuti medicinskom nadzoru, što će sve biti ponuđeno po nižim cenama za one kojima je neophodno.

Prvi izveštaji o pojačanoj diskriminaciji pojavili su se pošto su lokalne vlasti saopštile da je najmanje osmoro ljudi koji su zaraženi provodili vreme u gradskoj četvrti poznatoj pod imenom „Mala Afrika“.

Petoro nigerijskih državljana su bili suočeni sa besom javnosti kada su se pojavili izveštaji da nisu poštovali obavezni karantin i da su odlazili u restorane i na druga javna mesta.

Kina je veoma mnogo investirala u Afriku tokom proteklih 20 godina i održava dobre odnose sa većinom zemalja na kontinentu.

„Kinesko-afričko prijateljstvo je nesalomivo zato što je duboko ukorenjeno u ovoj zemlji“, naglasio je Džao.

Kina je najvećim delom zaustavila epidemiju virusa korona u zemlji, ali i dalje je na oprezu zbog pretnje od ponovne pojave zaraze zbog pojedinaca koji dolaze iz inostranstva i mogli bi da donesu drugi talas virusa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari