kineski premijer li ćijangFoto: EPA-EFE/FLORENCE LO/POOL

Kineski premijer Li Ćijang sastao se danas sa nemačkim predsednikom Frank Valterom Štajnmajerom na početku svoje posete Nemačkoj i Francuskoj koja dolazi dok Evropa pokušava da izbalansira zabrinutost oko ekonomske zavisnosti od Kine i njenog stava prema Ukrajini i Tajvanu.

Premijer Li i velika delegacija kineskih ministara sastaće se u utorak sa kancelarom Olafom Šolcom i njihovim nemačkim kolegama, što je sedmi takav skup. Sa predstavnicima iz privrede će se sastati najviši zvaničnici sa obe strane.

Poseta dolazi u trenutku kada Evropa i Nemačka razmatraju kako da se bave sa sve većim uticajem Kine. Kancelar Šolc zagovara izbalansiran pristup u pokušaju da se izbegne preterano oslanjanje na kinesku trgovinu i sirovine diverzifikacijom partnera zemlje.

U prvoj nemačkoj strategiji nacionalne bezbednosti, predstavljenoj prošle nedelje, kaže se da vlada Kinu smatra „partnerom, konkurentom i sistemskim rivalom“.

U njoj se kaže da su „elementi rivaliteta i konkurencije narasli poslednjih godina, ali u isto vreme Kina ostaje partner bez koga se ne mogu rešiti mnogi od najhitnijih globalnih izazova“.

Nemački zvaničnici ističu borbu protiv klimatskih promena kao posebno važnu tačku potencijalne saradnje.

Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Vengbin rekao je prošle nedelje da se Kina raduje „slanju pozitivnih signala svetu za jačanje dijaloga i saradnje“ i pridruživanju u rešavanju izazova „kako bi promovisala prosperitet i razvoj svetske ekonomije“.

On je rekao da izbor Nemačke kao prve Lijeve posete „u potpunosti odražava veliki značaj koji Kina pridaje odnosima Kine i Nemačke“.

Posle posete Nemačkoj, koja je najveća ekonomija Evropske unije (EU) Li će posetiti Francusku, drugu po veličini ekonomiji na kontinentu. Tamo Li planira da prisustvuje „Samitu za novi globalni finansijski pakt“ koji se održava na inicijativu francuskog predsednika Emanuela Makrona.

Li, bivši sekretar Komunističke partije u Šangaju, preuzeo je dužnost u martu kao kineski premijer. Bio je to deo promene u vrhu vlasti koja se dešava jednom u deceniji, a kojom su postavljeni lojalisti kineskom lideru Si Đinpingu kako bi sproveli njegovu viziju strože političke kontrole nad ekonomijom i društvom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari