Foto: Screenshot/InstagramPre manje od nedelju dana, general-major Jifat Tomer-Jerušalmi bila je najviša pravna savetnica izraelske vojske, zadužena za sprovođenje vladavine prava u oružanim snagama zemlje.
Sada je ova bivša generalna vojne tužiteljka u pritvoru u okviru krivične istrage zbog curenja video-snimka koji prikazuje zlostavljanje, uključujući i seksualno zlostavljanje, palestinskih zarobljenika u zloglasnom izraelskom vojnom zatvoru, piše CNN.
Dugogodišnja meta izraelske desnice, Tomer-Jerušalmi je doživela brz pad koji je prerastao u nacionalni skandal.
Afera datira iz jula 2024. kada su pravosudne vlasti u Izraelskim odbrambenim snagama (IDF) pokrenule istragu protiv vojnika koji su prikazani kako seksualno zlostavljaju palestinskog zarobljenika uhapšenog tokom rata u Gazi, dok je oko dve desetine drugih zarobljenika ležalo potrbuške u blizini, u vojnom zatvoru Sde Teiman.
Istraga i naknadno hapšenje vojnika izazvali su snažnu političku reakciju, pri čemu su se neki desničarski članovi koalicije izraelskog premijera Benjamina Netanjahua čak pridružili protestima i neredima ispred objekta Sde Teiman i vojnog suda gde su vojnici bili privedeni.
Video je prvi put emitovan na izraelskom Kanalu 12 u avgustu 2024. ali to nije bio prvi izveštaj koji je pokrenuo zabrinutost zbog uslova u toj bazi.
U maju 2024. godine, CNN je razgovarao sa trojicom uzbunjivača koji su izneli detaljne optužbe o zlostavljanju u Sde Teimanu. Mesec dana kasnije, Izrael je saopštio da će početi postepeno zatvaranje tog objekta.
Međutim, to nije umanjilo oštre napade usmerene na najvišu pravnicu izraelske vojske.
U sredu je Tomer-Jerušalmi suspendovana s funkcije vojno-pravnog savetnika, nakon što je izraelska generalna tužiteljka Gali Baharav‑Miara najavila krivičnu istragu zbog curenja video-snimka.
Israel’s military is set to appoint a new advocate general to replace top lawyer Yifat Tomer-Yerushalmi, who resigned after confirming her involvement in leaking surveillance video from Sde Teiman prison purportedly showing Israeli soldiers gang-raping a Palestinian detainee. pic.twitter.com/HuxxktYESD
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) November 2, 2025
Dva dana kasnije, Tomer-Jerušalmi je podnela ostavku, priznajući da je odobrila objavljivanje videa i preuzimajući „punu odgovornost za svaki materijal koji je iz jedinice dospeo u medije“.
U pismu je navela da je „kampanja podsticanja mržnje“ protiv nje dostigla vrhunac nakon odluke da se istraže vojnici u Sde Teimanu.
„Ova kampanja se nastavlja do današnjeg dana i nanosi duboku i ozbiljnu štetu IDF-u, njegovom ugledu i otpornosti vojnika IDF-a i njihovih komandanta“, napisala je.
„Postoje stvari koje se ne smeju činiti, čak ni prema najgorim zatvorenicima“, dodala je. „Službenici (pravne) jedinice suočavali su se sa ponovljenim ličnim napadima, grubim uvredama, pa čak i stvarnim pretnjama. Sve to zato što su štitili vladavinu prava u IDF-u – zajedno sa komandantima i pored njih“.
Za desničarsku političku elitu Izraela, ostavka i istraga nisu bili dovoljni. Satima nakon što je Tomer-Jerušalmi podnela ostavku, ministar odbrane Izrael Kac izjavio je da će preduzeti „sve potrebne sankcije protiv nje“, uključujući i oduzimanje čina.
Kac, koji je u manje od nedelju dana izdao ne manje od sedam saopštenja protiv glavne vojno-pravne savetnice, optužio ju je za učešće u „krvavoj kleveti“ protiv vojnika, iako autentičnost videa nije osporavana, a pet vojnika je u februaru 2025. optuženo za zlostavljanje zarobljenika.
„Najgori PR neuspeh“ za Izrael
Netanjahu je curenje opisao kao „ogroman udar na ugled“, nazivajući ga u nedelju „najgorim PR neuspehom u istoriji Izraela“.
Ministar nacionalne bezbednosti Itamar Ben-Gvir okarakterisao je postupke advokatice kao „krivično ponašanje pod pravnim izgovorom“ i zatražio imenovanje posebnog tužioca koji bi istražio curenje snimka.
Tomer-Jerušalmi je zatim nestala.
Nekoliko sati u nedelju izraelska vojska i policija nisu uspevali da lociraju ženu koja je, do samo nekoliko dana ranije, bila najviši pravni savetnik oružanih snaga zemlje. IDF je u saopštenju naveo da će „upotrebiti sve raspoložive resurse“ kako bi je pronašao „što je brže moguće“.
Nakon opsežne potrage, pronađena je na plaži severno od Tel Aviva.
U nedelju uveče policija je uhapsila Tomer-Jerušalmi pod sumnjom za više krivičnih dela: prevaru i zloupotrebu poverenja, zloupotrebu službene moći, ometanje pravde i otkrivanje informacija od strane javnog službenika.
Ona još nije formalno optužena niti je iznela svoju odbranu. Njen naredni sudski termin zakazan je za sutra. Advokat koji zastupa Tomer-Jerušalmi odbio je da komentariše slučaj.
Tomer-Jerušalmi se takođe sumnjiči da je navodno obmanjivala Visoki sud pravde, kao i visoke vojne i pravosudne zvaničnike, u vezi sa curenjem snimka, pa čak i da je podnela lažnu izjavu sudu.
Pored Tomer-Jerušalmi, i drugi viši pravni zvaničnici u vojnopravnoj kancelariji uključeni su u curenje snimka i njegovu navodnu prikrivanje. U istrazi, navodi policija, postoji pet osumnjičenih.
U međuvremenu, palestinski zatvorenik koji je bio u središtu zlostavljanja vraćen je u Gazu kao deo primirja posredovanog od strane SAD-a, što postavlja pitanje o mogućnosti efikasnog procesuiranja vojnika optuženih u ovom slučaju, budući da žrtva nije dostupna za svedočenje.
Afera je postala deo šireg napada na izraelsko pravosuđe iz koalicije Netanjahua. Ministar pravde Jariv Levin pokušava da zabrani Baharav-Miari – koja je takođe česta meta desnice – da istražuje curenje, sugerišući da bi i sama uloga generalne tužiteljke u slučaju trebalo da bude ispitana.
„Svi koji su uključeni u sukob interesa neće biti deo istrage“, insistirao je Levin u saopštenju prošle nedelje.
„Laži koje su se ovde gradile godinama, dok se gaze prava celokupnog stanovništva i ozbiljno ugrožavala bezbednost države i vojnika IDF-a, postepeno se raspadaju“, rekao je Levin. „Jedna grupa koja se navikla da zemlju tretira kao svoju imovinu, sada se zamenjuje“.
Kancelarija Baharav-Miare odgovorila je pismom, navodeći da Levin pokušava da „nezakonito utiče“ na istragu, što „ometа njen napredak“.
Ko je Jifat Tomer-Jerušalmi?
Jifat Tomer-Jerušalmi je ušla u istoriju 2021. godine kada je postala prva žena na funkciji glavnog advokata izraelske vojske, piše Jerusalim Post.
Tomer-Jerušalmi je udata i majka je troje dece. Ona je u septembru 2021. zamenila Šaron Afek na mestu vojno-pravnog advokata i tada je smatrana izuzetnom kandidatkinjom koja bi osvojila „trku“ za tu poziciju isključivo na osnovu svog rezimea i ličnih kvaliteta.
Rođena je u Netanji 1974. godine, a diplomirala je pravo na Hebrejskom univerzitetu, nakon čega je 1996. godine pristupila pravnoj diviziji Izraelskih odbrambenih snaga (IDF).
Tokom svoje karijere, piše na sajtu IDF-a, obavljala je različite funkcije, uključujući: starijeg pomoćnika glavnog vojnog tužioca, pravnog pomoćnika vojnom advokatu-generalnom, zamenika glavnog tužioca za Centralnu komandu, šefa Odeljenja za pravni nadzor, šefa Odeljenja za zakonodavstvo i komunikacije, kao i šefa Odeljenja za zakonodavstvo i pravne savete.
Između 2007. i 2015. godine, Tomer Jerušalmi služila je kao vojna sutkinja i zamenica predsednika Okružnog suda zaduženog za Komandu za domaći front i Generalštab.
Između 2019. i 2021. godine, Tomer Jerušalmi obavljala je funkciju savetnika za pitanja rodne ravnopravnosti pri Šefu Generalštaba.
General-majorka Tomer Jerušalmi ima diplomu LLB sa Hebrejskog univerziteta u Jerusalimu, diplomu LLM sa Univerziteta u Tel Avivu, kao i dodatnu LLM diplomu sa US Army JAG School u Šarlotsvilu, Virdžinija. Takođe je diplomirala kurs komandovanja i štaba IDF-a „Afek“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


