Foto: EPA / ELEANORINTHESKYU sudaru dva voza koji se juče dogodio na jugu Španije poginulo je 39 osoba, saopšten je danas novi bilans. Najmanje 73 osoba je povređeno, od kojih 24 teško, prenosi El Pais.
Prema izvorima Civilne garde, voz kompanije „Iryo“ iskočio je iz šina i udario u voz „Alvia“ koji se kretao susednim kolosekom, piše španski „El País“.
Ministar unutrašnjih poslova te regije aktivirao je hitni protokol, a u Adamuzu je uspostavljen krizni štab, prenosi Index.

Ministar saobraćaja Oskar Puente opisao je nesreću kao „izuzetno čudnu“, ističući da se dogodila na pravom delu pruge, da je pruga obnovljena u maju i izrazio je uverenje da će istraga razjasniti uzroke. Zbog težine događaja, predsednik Vlade Španije Pedro Sančes otkazao je sve obaveze za danas.
Železnička kompanija „Adif“ saopštila je da je njihov voz, pod nazivom „Iryo“, koji je prevozio 300 putnika na liniji Malaga–Madrid, iskočio iz šina u 19.39 časova. Nesreća se dogodila na skretnicama na ulazu u Adamuz, gde je voz prešao na susedni kolosek i zahvatio sedmi i osmi vagon voza „Alvia“ koji je saobraćao ka Huelvi. Uzroci iskliznuća za sada nisu poznati. Prema zvaničnim izvorima, neke osobe su poginule u vozu „Iryo“, a neke u vozu „Alvia“. Iz kompanije „Renfe“ navode da nisu uspeli da uspostave kontakt sa mašinovođom voza „Alvia“.
BREAKING:
Iryo high-speed passenger train derails in Adamuz in Córdoba, Andalusia, Spain.
10 dead, hundreds injured pic.twitter.com/tnUAQERrV0
— The Professor ️♂️ (@TheNewsProfesor) January 18, 2026
Hitne službe, uključujući vatrogasce i više medicinskih timova, upućene su na teren kako bi pomogle povređenima i evakuisale putnike. Putnici iz oba voza prevoze se autobusima u obližnju opštinsku dvoranu. Zbog nesreće je železnički saobraćaj na liniji brzih vozova između Madrida i Andaluzije u potpunosti obustavljen, dok se na ostatku mreže odvija normalno.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


