Ko je Vivek Ramasvami, potencijalni kandidat republikanaca za potpredsednika SAD? 1Foto: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Ko je bivši učenik Harvarda i Jejla, koji je već u studentskim danima zaradio 15 miliona dolara, koji je danas jedan od 20 najmlađih milijardera u zemlji. Nakon što je povukao svoju predsedničku kandidaturu i podržao Donalda Trampa, javnost ga vidi kao Donaldovog keca u rukavu, elokventnog saborca, vičnog debatama.

Biotehnološki preduzetnik Vivek Ramasvami suspendovao je prošle nedelje svoju kandidaturu za republikansku predsedničku nominaciju 2024, podržavši bivšeg predsednika Donalda Trampa nakon što je završio na četvrtom mestu u vodećim poslaničkim krugovima Ajove. Guverner Floride Ron Desantis našao se na drugom mestu (povukao kandidaturu 21. januara), a bivša ambasadorka Ujedinjenih nacija Niki Hejli na trećem, koja je ostala u kampanji, piše N1.

Nekoliko dana kasnije Ramasvami mu se pridružio i na mitingu u Etkinsonu u Nju Hempširu.

Iako su pri kraju Vivekove kampanje njih dvojica razmenjivali otrovne strelice, za Ramasvamija parola „Amerika prva“ prevashodno znači ujedinjene republikanske partije, pa tek onda države, zbog toga je tada i pozvao preostala dva pretendenta, Desantisa i Hejli da podrže Trampa.

Ko je Vivek Ramasvami?

„I demokrate i republikanci, mi smo skloniji da budemo ponosniji na zemlju kada svi zarađujemo više novca u toj zemlji“, izjavio je jednom prilikom Vivek. U tom slučaju on sa ponosom neće imati nikakav problem.

Sa 38 godina, biotehnološki investitor i ratnik protiv „buđenja“ (woke – pridev izveden od afroameričkog engleskog, „upozorenje na rasne predrasude i diskriminaciju“, počevši od 2010-ih, obuhvatao je širu svest o društvenim nejednakostima poput rasna nepravde, seksizma i uskraćivanja LGBT prava), vredi više od 950 miliona dolara. Njegova neto vrednost je bila preko milijardu dolara septembra 2023, što ga je učinilo jednim od 20 najmlađih milijardera u zemlji, pre nego što ga je pad na tržištu povukao ispod praga od milijardu dolara, prema tadašnjim Forbsovim proračunima.

Rođen je u Ohaju, i sin je indijskih imigranata iz Kerale. Otac Ganapati, diplomac Nacionalnog instituta za tehnologiju Kalikat, radio je kao inženjer za Dženeral Elektrik, dok je njegova majka Gita radila kao gerijatrijski psihijatar.

Baš u vreme kada je potpisan Dejtonski sporazum, Vivek je često baš u tom gradu posećivao lokalni hinduistički hram. Kao svestrano dete često je putovao u Indiju koja ga je prožimala, kao i klavir i igranje tenisa, u kojem je imao i nacionalni rang.

Obrazovanje se nadovezalo na očigledno oštar um. Ramasvami je na Univerzitetu Harvard diplomirao biologiju – summa cum laude, besprekorno. U pauzama između učenja repovao je svojim kolegama oponašajući tada popularnog Eminema, ali je stigao i da stažira u investicionoj banci Goldmen Saks, a na to iskustvo nadovezalo se i kasnije školovanje na Pravnom fakultetu Jejl.

U to vreme upoznaje i sadašnju ženu Apurvu, koja je laringološki hirurg. Kasnije je Ramasvami rekao da je u vreme kada je pohađao Jejl već bio situiran kroz svoje aktivnostima u finansijskoj, farmaceutskoj i biotehnološkoj industriji, 15 miliona dolara pre nego što je završio pravni fakultet. Sve samo ne tipična studentska priča.

Nakon rada na vebsajtu koji je služio kao ispomoć studentima koji su želeli da se bave biznisom, radio je u investicionom fondu QVT do 2014, kada osniva sopstvenu biotehnološku kompaniju Roivant Sciences, u poreskom raju zvanom Bermuda. Od bivše kompanije QVT i drugih investitora dobija skoro 100 miliona dolara kapitala. Verovali su mu, ili su prosto prepoznali njegov potencijal. Roivantova strategija je bila da kupuje patente od većih farmaceutskih kompanija za lekove koji još nisu bili uspešno razvijeni, a zatim da ih iznese na tržište.

Za prvih devet godina od Roivanta je samo u platama inkasirao 260 miliona dolara, ali tu nije stao, već je svojim poslovnim aspiracijama „dodao malo ukusa“, kroz bitkoin, eterijum, kupovinu akcijama Rambla, koji je konkurent Jutjubu, i udelom u firmi za kripto plaćanja Moon Pay.

Politika i kampanja

Nakon libertarijanskih početaka, i studenta koga je bio glas da je „kontraš koji voli debate“, jedno vreme je bio apolitičan i na brojnim izborima nije ni glasao, sve do predsedničkih 2020, kada je podržao Trampa. Pre toga je podržavao i demokrate, pa je na račun Dene Grejson, demokratskog kandidata za Floridu na račun leglo simboličnih 2,700 dolara.

Godine 2021, Ramasvami je odstupio sa mesta generalnog direktora Roivanta i ušao u politiku, nakon što je njegova knjiga „Woke, Inc.“, postala bestseler. U njoj je kritikovao sve veći fokus korporativne Amerike na pitanja socijalne pravde i na ekološki, društveni i upravljački pokret „Okupiraj Vol Strit“.

U februaru 2023. godine počela je njegova kampanja, koja je imala puno sličnosti sa Trampovom, teze o „isušivanju močvare i ubrzavanju tromog federalnog demokratskog sistema“, uz podatak da je postsao druga najbogatija osoba koja se takmiči na republikanskim predsedničkim predizborima, Trampa, čiju je neto vrednost Forbs poslednji put procenio na 2,5 milijardi dolara.
Potpredsednik?

Nakon što je povukao kandidaturu, u javnosti figurira kao prvi kandidat za potpredsednika Amerike republikanaca. Na predizbornoj kampanji u Atkinsonu u Nju Hempširu, Ramasvami se Trampu i publici obratio rečima: „Ovaj čovek će biti sledeći predsednik koji će ih oživeti moto SAD-a „E pluribus unum“ – od mnogih, jedan.

U intervju Šonu Henitiju na televiziji Foks 20. januara, na pitanje na kojoj poziciji sebe vidi izvukao je iz rukava svoj diplomatski štih i nije se izjašnjavao.

„Fokusiran sam trenutno isključivo na podršku Trampu i sve što je dobro za državu biće i za mene“, i ponovio da se suprotstavlja vodećim američkim investicionim fondovima, Vangardu, Blek Roku i Stejt Stritu, triju za koji se veruje da kontroliše američke korporacije kao što su Epl, Lokid Martin i Fajzer. Vanguard je najveći akcionar Eplovih akcija, Stejt Strit Lokid Martina, a Vangard Fajzera. Ozbiljni protivnici.

Goruće međunarodne konflikte posmatra na način da veruje da Izrael pokazuje da sam „može da završi stvari“, i da mu treba samo diplomatska podrška, a što se Huta tiče je jasan: „ako udariš na nas, mi udaramo deset puta jače, isto bih rekao i svom sinu ukoliko bi ga neko napao u školi“.

Odbacuje težnje Irana za nuklearnim oružjem, ali i Saudijske Arabije, a za razliku od republikanskog senatora Lindzi Grejema ne misli da je direktan napad na Iran dobra ideja.

Nakon što je Vivek Ramasvami održao strastveni govor u kojem podržava Donalda Trampa, publika je uzvikivala „potpredsednik, potpredsednik“, a Tramp je izjavio da će Ramasvami sa njim sarađivati na duži period. Pre toga naravno, Tramp mora da pobedi na izborima.

Ne treba zabvoraviti ni senatora Tima Skota, za koga se očekuje da podrži Trampa, što je direktan udarac za Niki Hejli koja ga je predložila za Senat 2012. godine. Uz njih se spominju i Elis Stefanik, Kristi Noum, Džej Di Vens.

Jedno je sigurno, Vivek ima jednog keca u rukavu, koji mu Tramp neće zaboraviti bez ozbira na svu njegovu impulsivnost i kapricioznost, Vivek ga je momentalno podržao nakon podizanja federalne krivične prijave 2023. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari