"Licemerje Zapada i rusko carstvo u Africi": Edvard Lukas, stručnjak za špijunažu, o situaciji u Nigeru 1Foto: EPA-EFE/ISSIFOU DJIBO

Džozef Konrad, pisac rodom iz Poljske, u svom romanu „Srce tame“ je prikladno prikazao moralno zgražavanje zapadnog kolonijalnog prisustva u Africi. Njegovi savremeni naslednici imali bi šire platno i bogatiju paletu, piše za cepa.org Edvard Lukas, dugogodišnji dopisnik Ekonomista iz Berlina, Moskve, Beča i baltičkih država i međunarodno priznati stručnjak za špijunažu, subverziju, upotrebu i zloupotrebu istorije.

Dodaje da je veliki novi element ruska afrička avantura. Lukas podseća da je samo 17 lidera sa kontinenta prisustvovalo prošlonedeljnom samitu u Sankt Peterburgu, naspram 43 koji su prisustvovali prethodnom inauguracionom događaju pre četiri godine u Sočiju.

Ipak, to što nisu prisustvovali u većem broju ove godine Lukas pripisuje više „zapadnjačkom obtanju ruku nego odbojnosti prema ruskom ratu u Ukrajini“.

Ukrajinska priča o kolonijalnom ugnjetavanju nailazi na malo odjeka među afričkim zemljama koje sukob uglavnom vide kao borbu za moć između istoka i zapada, navodi.

Na bezbednosnoj konferenciji Lenart Meri u maju u Talinu, Estonija, jedan afrički delegat — koji je lično naklonjen Ukrajini — sumirao je poglede na rat među mnogo svojih kolega sa ovom podrugljivom verzijom stereotipnih zapadnih stavova o sukobima u Africi: „Samo jedan veliki broj Evropljana ubija još mnogo Evropljana. Oni to rade vekovima i nastaviće da rade decenijama. To jednostavno nije naš posao“.

Na jednom nivou, Rusija nije značajan trgovinski partner ili donator.

Kremlj nije zainteresovan za stabilan globalni poredak u kojem siromašne zemlje mogu da se obogate.

Ono što može da uradi jeste da iskoristi antizapadno raspoloženje i apeluje na lični interes nemilosrdnih lokalnih lidera koji žele moć i novac, a ne ograničenja koja nameću strani donatori.

Vagner grupa, sa svojim uslugama „diktature u kutiji“ za pučististe i diktatore, uživala je u procvatu poslovanja u afričkim zemljama.

Demonstranti pristalice puča u Nigeru koji su prošle nedelje mahali ruskim zastavama možda nisu plaćeni putinisti.

Ali mora da im je neko dao zastave i Kremlj će lako iskoristiti politički preokret tamo, baš kao što je to učinio u Maliju, Burkini Faso i Centralnoafričkoj Republici.

Šef Vagnera, Jevgenij Prigožin – jeziv lik dostojan Konradovog pera – obradovao je predstavnike Nigera na samitu u Sankt Peterburgu.

Rezultat svega je dilema za Zapad.

Ako ljudska prava i demokratiju shvatimo ozbiljno i kaznimo one koji se loše ponašaju, guramo ove neprijatne režime bliže Rusiji i Kini.

Ako pokušamo da nadmašimo naše geopolitičke rivale, izdajemo naše vrednosti i podstičemo stav da je geopolitika jednostavno borba za moć sa nekim kozmetičkim potezima koji nikoga ne zavaravaju.

Ipak, istina je prilično drugačija.

Gledano sa pozicije mnogih zemalja sa niskim i srednjim prihodima (ne samo u Africi, već i u Latinskoj Americi i Aziji), problem nije propovedanje Zapada, već njegovo licemerje.

Višedecenijsko pranje prihoda od kleptokratije preko Londona, Njujorka i drugih finansijskih centara, na primer, teško da pomažu antikorupcijskoj poruci.

Niti naš zaborav na prošlost ugnjetavanja i poniženja.

Ovo se ne odnosi samo na bivše kolonijalne sile već i na sve napredne ekonomije.

Teret prilagođavanja klimatskim promenama sada najteže pada na zemlje koje se nisu industrijalizovale, a koje su najmanje učinile na stvaranju problema.

Vanredna situacija u vezi sa kovid19 mogla je da podseti bogati svet da patogeni ne poštuju granice i da u skladu sa tim treba da se uvedu programi vakcinacije. Možda će sledeća pandemija imati spasonosniji efekat.

Ove ozlojeđenosti, u najgorem slučaju, stvaraju plodno tlo za ruske (i kineske) operacije uticaja.

Češće stvaraju klimu neprijateljske ravnodušnosti prema onome što se čini uskim zapadnim interesima.

Neposrednu cenu za ovo, kao i za mnoge druge promašaje Zapada, plaćaju Ukrajinci, koji su najmanje učinili da to zasluže.

Ovaj užasan nered može zbuniti naše političare.

Ali to bi moglo barem inspirisati romanopisce.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari