Foto: EPA/YURI KOCHETKOVSAD su objavile nove sankcije protiv brodarskih kompanija i plovila za koje tvrde da pomažu u transportu venecuelanske nafte, čime se pojačava pritisak na jedan od glavnih oslonaca režima predsednika Nikolasa Madura, dan nakon što je zaplenjen sankcionisani tanker koji je verovatno prevozio naftu vrednu milione dolara u vodama blizu obale zemlje, piše CNN.
Tri rođaka Madurove supruge, Silije Flores, kao i još jedan poslovni čovek povezan sa Madurom, takođe su navedeni na listi sankcija koju je u četvrtak objavilo američko Ministarstvo finansija.
Dvojica sankcionisanih ranije su u SAD osuđena za trgovinu drogom, pre nego što su oslobođeni u razmeni zatvorenika.
Ministarstvo finansija je saopštilo da se šest plovila bavilo „obmanjujućim i nesigurnim brodskim praksama“ koje su obezbeđivale finansijske resurse Madurovoj vladi. Četiri plovila plove pod panamskom zastavom. Preostala dva su registrovana na Kukovim ostrvima i u Hongkongu.
Ovaj potez dodatno eskalira višemesečnu kampanju pritiska administracije Donalda Trampa na Venecuelu, koja je uključivala raspoređivanje hiljada vojnika i grupe nosača aviona u Karibima, napade na sumnjive brodove za krijumčarenje droge i ponovljene pretnje protiv Madura.
U sredu su naoružani pripadnici američkih snaga zaplenili naftni tanker u međunarodnim vodama blizu obale Venecuele, koji je navodno bio umešan u „ilegalnu mrežu transporta nafte“ koja podržava zemlje poput Venecuele i Irana, prema rečima državne tužiteljke Pam Bondi.
Venecuela poseduje najveće poznate zalihe sirove nafte na svetu, ali međunarodne sankcije i duboka ekonomska kriza teško su oštetile njenu naftnu industriju.
Državna kompanija za naftu i prirodni gas PDVSA i dalje predstavlja najveći izvor prihoda za Madurovu vladu koja oskudeva u gotovini, delom zahvaljujući mreži plovila iz senke koja krijumčare venecuelansku naftu u globalne lance snabdevanja.
Zaplena tankera i najnovije sankcije kompanijama i brodovima optuženim za pomoć u premeštanju venecuelanske nafte mogle bi uneti neizvesnost u te operacije, rekla je Miju Sju, viša analitičarka tržišta nafte iz firme Kpler.
„Šta treba da pratimo narednih nekoliko dana jeste da li će se utovari odlagati, da li će (Venecuela) videti manje tankera koji idu ka Karibima“, rekla je ona za CNN.
„Da bi privukli ova plovila, oni (Venecuela) verovatno moraju da plate više vozarine vlasnicima brodova.“
Dodatne zaplene moguće su u narednim nedeljama kako SAD pojačavaju pritisak na Madura, rekao je ranije jedan visoki američki zvaničnik za CNN.
Maduro je tvrdio da je Trampova eskalirajuća kampanja protiv njega prvenstveno motivisana željom da se dokopa venecuelanske nafte.
Rojters je izvestio da je Maduro rekao kako je brod, poznat kao Skiper, prevozio skoro dva miliona barela nafte „ka međunarodnim tržištima“ kada je zaplenjen.
Cena nafte u Sjedinjenim Državama ostaje oko 58 dolara po barelu.
Sa tankerom koji je nosio oko 1,8 miliona barela Merey sirove nafte, Sju iz Kplera rekla je CNN-u da bi vrednost istovarenog tereta bila oko 84 miliona dolara.
Venecuela proizvodi oko milion barela nafte dnevno, ali samo oko 0,8 odsto globalne proizvodnje sirove nafte.
To je manje od polovine onoga što je proizvodila pre nego što je Maduro preuzeo vlast 2013. i manje od trećine od 3,5 miliona barela koliko je pumpala pre nego što je socijalistički režim preuzeo vlast 1999.
Cilj su tankeri
Zaplenjeni tanker bio je na putu ka Kubi i prevozio venecuelansku sirovu naftu kada su ga američke snage zaplenile – otprilike u isto vreme kada je venecuelanska opoziciona liderka i dobitnica Nobelove nagrade, Marija Korina Mačado, sletela u Oslo, nakon što je prkosila zabrani putovanja i pobegla iz zemlje.
Ranije nazvan Adisa, tanker je sankcionisan od strane SAD 2022. godine zbog olakšavanja trgovine naftom za Hezbolah i Kuds jedinice Iranske revolucionarne garde.
Skipper je skrivao svoju pravu lokaciju dok je prošlog meseca bio usidren u venecuelanskoj naftnoj luci, prema satelitskim i brodskim podacima koje je pregledao CNN. Tanker je nosio zastavu Gvajane, iako nije bio registrovan u toj zemlji, saopštila je tamošnja Pomorska uprava.
Nijedno od šest plovila sankcionisanih u četvrtak nije se nalazilo na Karibima u petak rano ujutru po istočnom američkom vremenu, prema AIS podacima praćenja brodova koje je pregledao CNN.
Od ranog petka, prema AIS podacima praćenja brodova i dokumentima američkog Ministarstva finansija, najmanje osam tankera pod američkim sankcijama zbog Irana ili rata Rusije protiv Ukrajine nalazilo se blizu venecuelanskih luka ili u vodama ispred obale. Ovo uključuje tri tankera u blizini naftnog terminala Puerto Hose, istog onog gde je Skipper nedavno uočen na satelitskim snimcima.
Pres sekretarka Bele kuće Karolajn Levit rekla je da će Skipper sada biti prebačen u američku luku, gde američke vlasti nameravaju da preuzmu njegov teret nafte.
U međuvremenu, Maduro je izjavio da zaplena označava „novu eru kriminalnog pomorskog piratstva u Karibima“, dok je njegova vlada podnela zvaničnu žalbu Međunarodnoj pomorskoj organizaciji.
Sju iz Kplera rekla je da bi, ukoliko SAD počnu često da hapse posade ili zadržavaju terete, to moglo predstavljati problem za sposobnost Venecuele da izvozi svoju naftu.
„To bi zaista moglo biti problematično, jer bi u nekom trenutku vlasnici brodova mogli osetiti da je rizik jednostavno prevelik i niko ne bi želeo da dođe“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


