"NATO treba da uzvrati ruskom hibridnom ratu, Rusija će učiniti sve da otvori još neki front": Analiza Ivane Stradner za Kijev post 1Foto: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da je Zapad objavio „totalni hibridni rat“ Rusiji. Moskva veoma dobro razume da ne može da dobije konvencionalni sukob sa NATO-om, ali Alijansa još nije izašla iz šume, ocenila je Ivana Stradner, savetnica u Fondaciji za odbranu demokratije i naučna saradnica Instituta „American enterprise“ u autorskom članku za Kijev post.

Vladimir Putin vodi hibridni rat protiv država članica NATO-a, navodi Stradner, da bi postepeno iscrpljivao resurse i rešenost Zapada da istraje u podršci Ukrajini.

Ove nedelje, lideri NATO-a na samiti u Viljnusu u Litvaniji razgovaraju o najhitnijim izazovima za Alijansu, jačanju odbrane NATO-a i približavanju Ukrajine Alijansi. Krajnje je vreme da NATO razgovara o planu za produženi i hibridni rat sa Rusijom.

Rusija, ukazuje, ima dugu istoriju vođenja hibridnih ratova protiv svojih protivnika, koristeći stratešku upotrebu ekonomskih, diplomatskih, sajber operacija i operacija uticaja, zajedno sa upotrebom vojnih snaga i špijunaže. Primarni cilj Moskve je da polarizuje Alijansu, poseje nepoverenje i društveni haos kako bi potkopali međusobno poverenje država članica NATO.

Ako je istorija indikacija, Moskva će koristiti svoja sredstva hibridnog ratovanja kao što su propaganda, obmana i sabotaža da destabilizuje zemlje članice NATO-a kod kuće.

Uspostavljanjem „snaga za informativne operacije“ 2017. i povećanjem resursa namenjenih farmama trolova, Rusija je razvila moćnu mašineriju hibridnog ratovanja koja kompenzuje njenu relativno smanjenu konvencionalnu moć u poređenju sa Zapadom.

Prema rečima ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua, „propaganda treba da bude pametna, kompetentna i efikasna“. Ruski informacioni alat,, po rečima ruskog Ministarstva odbrane, uključuje „masovnu psihološku manipulaciju stanovništvom u cilju destabilizacije države i društva“.

SAD su, navodi Stradner, već iskusile rusku hibridnu kutiju alata iz prve ruke.

Američke obaveštajne agencije su više puta upozoravale na uticaj Rusije na američke unutrašnje poslove. Ruski operativci koriste stare sovjetske strategije da iskoriste rasnu podelu i podstaknu proteste u Sjedinjenim Državama plasirajući dezinformacije o američkim rasnim nepravdama, abortusima, kontroli oružja kako bi podstakli ekstremne podele i haos u SAD.

SAD nisu same u tome, a taktika Moskve je korišćena širom Evrope od mešanja u izbore do organizovanja puča.

Rusija takođe koristi hranu kao oružje i deo svog uputstva za hibridno ratovanje. Ruska agresija u Ukrajini uticala je na krizu bezbednosti hrane u mnogim afričkim zemljama jer zavise od ukrajinske i ruske pšenice.

Dok se Moskva priprema za samit Rusije i Afrike u julu, Putin je otvoreno optužio Zapad da izaziva „globalnu krizu sa hranom“. Istoričar Timoti Snajder je već upozorio na Putinovu strategiju nesigurnosti hrane u zemljama u razvoju da bi dobio rat u Ukrajini.

Rusija će nastaviti da koristi svoju hibridnu ratnu mašinu za eksploataciju tenzija širom Evrope, uključujući Gruziju, Moldaviju i Zapadni Balkan, kako bi otvorila još jedan front za odvraćanje Zapada od Ukrajine i pokazala da NATO nije ništa drugo do tigar od papira.

NATO bi na samitu trebalo da javno iznese ružnu istinu da je Alijansa već u hibridnom ratu protiv Rusije i da ima strategiju za suzbijanje sofisticiranog hibridnog alata Moskve, poput političkog mešanja, sajber-napada ili ekonomskog pritiska.

Alijansa je navela da bi hibridne akcije protiv njenih država članica mogle da dovedu do pozivanja na član 5. Nema sumnje da će Putin nastaviti da testira ovu crvenu liniju i Alijansa mora biti spremna da se angažuje u preventivnim merama kao što je raspoređivanje NATO timova za kontrahibridnu podršku njenim državama članicama.

Dok NATO jača svoje sposobnosti da se suprotstavi ruskim kampanjama dezinformacija na društvenim mrežama, Alijansa bi takođe trebalo da se suprotstavi moskovskoj veštačkoj inteligenciji za asimetrično ratovanje, dubokim lažnjacima i alatima za kriptovalute.

Ovaj rat se proteže dalje od pukih konvencionalnih vojnih sredstava kao što su tenkovi i avioni. Nema sumnje – Rusija će nastaviti da vodi hibridni rat protiv država članica NATO-a i sada je trenutak da NATO okrene scenario hibridnom ratu Moskve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari