"Neko od vas mora da ima pištolj": Stanovnici Kartuma, prestonice Sudana, se udružuju radi zaštite 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Grupa od sedam mladića, odevenih u široku odeću sa oružjem u džepovima, okuplja se svake večeri sa poslužavnikom čaja na terasi jedne od svojih kuća da čuvaju svoju četvrt u istočnom Kartumu, piše Gardijan.

Odusustvo zakona i reda u glavnom gradu usred borbi između sudanske vojske i paravojnih snaga za brzu podršku (RSF), i dostupnost oružja, koje se navbavlja uglavnom otmicom od mrtvih vojnika, dovela je do povećanje oružanih pljački i, u odsustvu policije, organizovanja grupe civila koje se udružuju da bi se zaštitili.

Muškarci El-Taifa, predgrađa sudanske prestonice Kartum, šetaju po svojoj oblasti po dvoje ili ponekad troje od zalaska do izlaska sunca. „Ovo smo počeli da radimo nekoliko dana nakon početka rata kada su mog komšiju umalo opljačkala dva naoružana muškarca koji su mu razbili prozor, ali je imao veći pištolj i oterao ih je“, rekao je Jusif al Samani (37).

To je priča koja se ponavlja u Kartumu i njegovom bratskom gradu Omdurmanu gde su opljačkane čitave pijace, fabrike i banke i radnje sa frižiderima, TV-om, hranom i cigaretama koje su kasnije rasprodate na periferiji glavnog grada.

Mohamed Adam (21) bivši student koji radi u očevoj radnji na pijaci al-Souk al-Šabi, pokrenuo je inicijativu sa svojim prijateljima da čuvaju svoj komšiluk. „Zbog naše aktivnosti danonoćno smo uspeli da smanjimo slučajeve krađa ovde“, rekao je on.

Najstariji u ovoj grupi od 16 članova ima 25, najmlađi 17 godina. Neki od njih patroliraju svojim područjem danju, a drugi noću, smenjujući se.

Vlada je saopštila da će policijske specijalne snage, Centralne rezervne snage, biti na terenu da zaštite civile i njihovu imovinu, ali je RSF izdao saopštenje u kojem ih upozorava da ne učestvuju u borbama.

CRF je optužen za kršenje ljudskih prava, a SAD su ih prošle godine stavile pod sankcije zbog njihove uloge u ubistvu stotina mirnih demonstranata, uglavnom u Kartumu.

„Muškarci ne samo da su krali vredne predmete, već su otimali oružje od mrtvih vojnika na ulicama“, rekao je stanovnik Omdumrana, Hanan Kamies.

Na najvećoj pijaci Omdurmana, nekoliko kilometara od zgrade nacionalne televizije i radija, gde se vode borbe između RSF i vojske, zvuk metaka koje ispaljuju vlasnici radnji da oteraju lopove postao je uobičajena pojava.

„Broj lopova je veći od broja kupaca koji dolaze da kupe“, rekao je jedan prodavac povrća na pijaci.

Ašraf al-Hadž (43) živi nedaleko od mesta gde je RSF stacioniran u raskrsnici Vad al-Bashir, gde su takođe osnovali svoj komitet za zaštitu svoje oblasti.

„Postalo je nemoguće u nekim oblastima u Omdurmanu hodati sam. Morate biti sa grupom ljudi i barem jedan od vas mora imati pištolj. Lopovi su sada naoružani. Ne možete čak ni da idete na benzinsku pumpu da napunite benzin: morate da budete sa drugim muškarcima da vas zaštite, pa smo zato osnovali ovu grupu da pomognemo u zaštiti naših kuća“.

Al-Hadžina grupa je veća: u svakoj ulici imaju pet muškaraca, od kojih bar jedan ima pištolj. „Organizovali smo se tako što smo u svaku grupu stavili po jednog naoružanog čoveka. Svi ostaju budni i šetaju do jutra”, rekao je on. „Naši životi su se okrenuli naglavačke.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari