Nemci će lakše menjati ime i pol u ličnim ispravama 1Foto: AP Photo/Markus Schreiber

Nemačka vlada je danas odobrila predlog zakona koji će transrodnim, interseksualnim i nebinarnim osobama olakšati promenu imena i pola u ličnim ispravama.

Ministarstvo pravde navelo je da je cilj zakona da olakša život jednoj maloj grupi ljudi, za koju je to veoma važna stvar.

To je samo jedna od reformi koje je u koalicionom sporazumu zacrtala tročlana vladajuća koalicija socijaldemokratske SPD, Zelenih i liberalne FDP.

Predlog zakona, na kojem se radilo više od godinu dana, bio je na meti žestokih kritika konzervativnih opozicionih partija, u prvom redu krajnje desne Alternative za Nemačku (AfD i demohrišćanskih CDU i CSU.

Da bi stupio na snagu, zakon treba da izglasa parlament – Bundestag, gde vladajuća koalicija ima većinu.

Po tom budućem zakonu o „samoodređenju“, odrasle osobe će moći da promene ime i pol u matičnim knjigama bez ikakvih posebnih formalnosti. Jedini uslov je da matični ured obaveste tri meseca unapred.

Postojeći nemački zakon o trans-seksualnim osobama, koji je star već 40 godina, zahteva od građana koji žele da promene pol u ličnim dokumentima da prilože mišljenje dvoje stručnjaka „koji su dovoljno upoznati sa problematikom trans-seksualnosti“, a zatim da prilože i sudsku odluku.

Tokom godina, Vrhovni sud je ukinuo niz drugih odredbi koje su, na primer, od transrodnih osoba zahtevale i da se razvedu i sterilišu ili podvrgnu operaciji promene pola.

„Zamislite da… želite da samo živite svoj život i ne želite nikome ništa loše, a onda vas ispituje koje su vaše seksualne fantazije, kakvo donje rublje nosite i slične stvari. Za ljude koji su kroz to prošli, to ispitivanje je bilo veoma ponižavajuće“, izjavio je za javnu televiziju ZDF ministar pravde Marko Bušman.

Predložen zakon bavi se isključivo zakonskim aspektom identiteta i ne menja pravila o operacijama promene pola.

Nova pravila omogućiće i maloletnicima starijim od 14 godina da promene ime i pol uz odobrenje roditelja ili staratelja. Ako se oni ne saglase, maloletnik ima pravo da odobrenje izdejstvuje pred sudom.

Za decu mlađu od 14 godina takav zahtev će u njihovo ime moći da podnesu roditelji ili staratelji.

Upitan o kritici da bi mladi ljudi mogli da donesu brzoplete odluke, Bušman je rekao da je „čvrsto uveren da će ogromna većina roditelja sebi veoma ozbiljo i pažljivo postaviti pitanje ‘šta je najbolje za moje dete’ „.

Kada olakšice za promenu imena i pola stupe na snagu, u roku od godinu dana neće biti moguća nova izmena.

Po novom zakonu, operateri nekih javnih mesta, poput gimnastičkih dvorana, teretana ili svlačionica za žene i dalje će imati pravo da odlučuju ko ima pristup, precizirao je Bušman. On je dodao da iskustvo drugih zemalja pokazuje da to po pravilu nije problem u praksi.

„Ipak, rešili smo to tako da izađemo u susret onima koji su izrazili zabrinutost“, rekao je ministar.

Španski parlament je u februaru zakonom dopustio osobama starijim od 16 godina da promene pol bez medicinskog nadzora. U Velikoj Britaniji, Škotska je usvojila zakon koji bi građanima omogućio da samo izjavom promene pol u ličnim ispravama, ali je britanska vlada uložila veto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari