"Nisam čak ni gledala šefov govor, samo sam čula vic o jajima": Analiza The Moscow times o Putinovoj maratonskoj konferenciji 1Foto: EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV

Predsednik Vladimir Putin pokušao je da iskoristi svoju konferenciju za novinare na kraju godine da ubedi Ruse i svet da je uveren u sebe, da radi u korist naroda te da će poraziti Ukrajinu, piše Pjotr Kozlov u analizi za The Moscow Times.

Ipak, tokom maratonskog događaja u četvrtak, činilo se da Putin (71) glumi reakcije i izbegava neprijatna pitanja, što naglašava nesklad između stvarnosti Kremlja i ostatka Rusije.

Proteklih godina, mnogi zvaničnici u Kremlju, vladi i regionima gledali su televizijsku konferenciju za štampu u realnom vremenu.

Ali za Putinovu prvu konferenciju za štampu otkako je poslao trupe u Ukrajinu, kao i njegovu prvu koja je bila kombinovana sa događajem „Direktna linija“, neki nisu mogli da se nateraju da sede pred televizijskim ekranom cela četiri sata.

„Nisam čak ni gledala šefov govor danas“, rekla je zvaničnica vlade za Moscow times, koristeći nadimak za Putina koji se često čuje unutar zidina ruske vlade.

Zvaničnica je govorila pod uslovom anonimnosti jer nije ovlašćena da daje javne komentare štampi.

„Samo sam čula vic o kokošijim jajima (jaja – dvostruko značenje za testisi na ruskom) od mojih kolega u hodniku. I ništa drugo!“ rekla je ona, misleći na pitanje Putinu o rastu cene osnovne hrane.

Dva druga ruska vladina zvaničnika izjavila su za Moscow times da nisu gledali prenos uživo, već su pratili preko poruka na Telegramu.

Obojica su tvrdili da su proteklih godina gledali Putinovu konferenciju na televiziji.

Zaposleni u ministarstvu građevinarstva i stanovanja za Moscow times kažu da su on i neke od njegovih kolega u četvrtak u celosti gledali predsednikov govor na televiziji.

„Naš vođa je zaista ostario. A sam format, gde ‘juri’ kroz brojke i činjenice, već je preterano iskorišćen. Lično, ovog puta nisam čuo ništa novo“, rekao je zaposleni.

Govorio je pod uslovom anonimnosti jer se plašio da bi njegovi komentari mogli biti shvaćeni kao „diskreditacija“ vlasti, što rizikuje administrativnu ili čak krivičnu odgovornost.

I sam Putin se umorio od svojih godišnjih konferencija za štampu i programa „Direktna linija“, bar tako kažu dvoje zvaničnika Kremlja za Moscow times.

Ali pošto su ovi događaji postali tradicija, Putin nije menjao koncept.

Prošle godine, Putin je otkazao svoju godišnju konferenciju za štampu i obraćanje u Saveznoj skupštini, jer se suočio sa rastućim nemirima zbog svog naloga za „delimičnu“ mobilizaciju, povlačenja ruske vojske iz Hersona i ukrajinskih napada dronom na vojne i civilne objekte u Rusiji.

Kao rezultat toga, Kremlj je morao da nadoknadi neprijatnosti iz 2022. i pošalje pozitivan signal Rusima koji očekuju da će Putin voditi kratku, brzu kampanju za peti predsednički mandat.

„Zato su odlučili: ne manje od četiri sata Putina uživo u režimu dobrih vesti“, rekao je izvor blizak Kremlju za The Moscow Times.

Ovo je potvrdio insajder iz vladajuće, prokremljanske partije Jedinstvena Rusija.

Putinov glavni zadatak u tri meseca koji prethode izbornom danu (15.-17.mart 2024. izbori za predsednika) jeste da razgovara samo o pozitivnim dešavanjima u zemlji i da inspiriše glasače.

Na događaju u četvrtak, izgledao je neprijatno u ovoj ulozi.

Sva pitanja, kao i obično, Kremlj je znao unapred.

„Jedna od najosetljivijih i najnepoželjnijih tema su protesti članova porodica mobilisanih vojnika koji su na frontu više od godinu dana bez rotacije“, rekao je izvor blizak Kremlju.

Osetljivost ovog pitanja i činjenicu da Kremlj još uvek nema odgovor na njega javno je potvrdio u četvrtak prokremljovski propagandista.

U međuvremenu, postojala je nulta tolerancija na pitanja o zatvorskom kritičaru Kremlja Alekseju Navaljnom, pobuni i smrti lidera Vagnera Jevgenija Prigožina u avionskoj nesreći, cenzuri medija ili progonu antiratnih ličnosti, saznaje Moscow times iz svojih izvora.

Ni Navaljni ni Prigožin nisu pomenuti na konferenciji za novinare u četvrtak.

Ali da bi stekao utisak da nema tema koje su zabranjene, Kremlj je vratio isprobanu metodu: nekoliko kritičnih pitanja je prikazano velikim slovima na digitalnim ekranima studija dok je Putin govorio. Svesno je to tako da bi ‘nahranio’ Telegram kanale i nezavsine medije, rekao je izvor Moscaow times upoznata sa pripremama konferencije za štampu.

Ova pitanja „nekako su postojala na događaju, ali predsednik nije rekao ni reč o njima. Ispostavilo se da su to dve paralelne”.

Putinova sposobnost da prenese iskrenost kada se bavi svakodnevnim pitanjima običnih Rusa oslabila je tokom njegove više od dve decenije na vlasti, rekao je Rostislav Murzagulov, bivši saradnik Radija Habirova, šefa ruske republike Baškortostan.

„Pod Putinom se mnoge stvari u Rusiji pretvorile u simulakre, baš kako je to opisao Žan Bodrijar“, rekao je Murzagulov, koji je sada u egzilu, misleći na francuskog filozofa čiji je rad istraživao granice između stvarnosti i simulacije.

„Danas smo videli jednog od njih.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari